Kraków prosi o wskazanie szlaku do zeroemisyjności

14 czerwca 2021, 16:15 Alert
Kraków

Konsultacje w ramach krakowskiego panelu klimatycznego przyniosły ponad trzydzieści rekomendacji do władz miasta. Od kwietnia organizacje ekologiczne, eksperci oraz mieszkańcy szukali odpowiedzi na to jak ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej – czytamy na stronie Radia Kraków. Na terenie Krakowa może powstać punkt doradztwa energetycznego oraz centrum edukacji ekologicznej.

Mieszkańcy chcą, aby urzędnicy przygotowali do końca tego roku szczegółowy plan, który ma doprowadzić do zerowej emisji w Krakowie. – Plan ten jest rozłożony w czasie do 2050 roku, natomiast już do 2030 paneliści zobligowali, aby było to minimum 30 procent ograniczeń emisji względem roku 2018. Plan ambitny, ale jak najbardziej do zrealizowania. Pod warunkiem, że władze miasta zabiorą się do pracy, ponieważ do tej pory nie wyglądało to zbyt dobrze – mówi miejski radny Łukasz Maślona w rozmowie z Radiem Kraków.

Na terenie Krakowa może powstać punkt doradztwa energetycznego oraz centrum edukacji ekologicznej. Mieszkańcy chcą dofinansowania odnawialnych źródeł energii w blokach mieszkalnych.

Radio Kraków/Jędrzej Stachura

Obwarzanek krakowski zbyt wolno usuwa kopciuchy. Która gmina jest liderem? (INFOGRAFIKA)