NFOŚiGW przeznaczy prawie ćwierć miliarda złotych na odwierty geotermalne w Polsce

12 sierpnia 2021, 16:15 Alert

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) sfinansuje wykonanie otworów geotermalnych w 15 miejscowościach na terenie całego kraju. Przeznaczy na ten cel 229,2 mln złotych.

Elektrownia geotermalna

NFOŚiGW zaznacza, że celem projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla tych lokalizacji. – Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej. Odwierty sfinansowane niemal w 100 procentach przez NFOŚiGW będą wykonane w ośmiu województwach – czytamy w komunikacie.

Odwierty zostaną wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Uroczyste podpisanie umów na dotacje z 10 samorządami odbyło się 12 sierpnia 2021 roku w Otwocku.

NFOŚiGW/Jędrzej Stachura

Maksymowicz: Recepta na geotermię z ziemi polskiej do brytyjskiej