Nie będzie opóźnień eksportu gazu z Izraela. Tamar czasowo zastąpi Lewiatan

23 czerwca 2015, 13:05 Alert

(Platts/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Izraelskie złoża Lewiatan i Tamar.

Wydobycie gazu z pola Lewiatan na wodach Izraela rozpocznie się w 2020 roku, a nie jak początkowo planowano w 2018 roku. Poinformowały o tym źródła z branży energetycznej w niedziele, 21 czerwca. Ta zmiana w harmonogramie zostanie zatwierdzona przez rząd izraelski jeszcze w tym miesiącu w ramach kompromisowego rozwiązania pewnych nieporozumień między sektorem gazowym Izraela, a konsorcjum Lewiatan w skład którego wchodzą  koncerny Noble Energy, Delek Drilling, Avner Oil and Gas Exploration. Na eksport zostanie jednak przeznaczony gaz ze złoża Tamar.

Wydobycie z pola Lewiatan zostało opóźnione o dwa lata ponieważ wspomniane nieporozumienia wymagały długotrwałych negocjacji z rządem. Jednocześnie oczekuje się, że rząd izraelski akceptuje zwiększenie eksportu gazu z pola Tamar, które jest jedynym źródłem zaopatrzenia rynku krajowego. W 2013 roku izraelski rząd zgodził się na ograniczony eksport gazu z pola Tamar, ale dopiero rozpoczęciu komercyjnego wydobycia z pola Lewiatan.

W ramach zaproponowanego nowego porozumienia z konsorcjum, rząd zgadza się na eksport gazu z pola Tamar, zanim rozpocznie się eksploatacja pola Lewiatan. Wcześniej w czerwcu, premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił wyższym urzędnikom rządowym w ciągu miesiąca doprowadzenie do sfinalizowania kompromisowego porozumienia z firmami poszukującymi gazu. Netanjahu twierdzi, że kompromisowe zakończenie sporu z tymi firmami przewidujące wcześniejszy eksport gazu ma kluczowe znaczenie dla stosunków zagranicznych Izraela, szczególnie z Egiptem i Jordanią. Firmy z obu tych państw podpisały listy intencyjne w sprawie zakupu gazu z pola Lawiatan.

Proponowane kompromisowe porozumienie zakłada, że Grupa Delek będzie mieć więcej czasu na zbycie swoich akcji w konsorcjum Tamar oraz udziały w koncesjach Tanin i Karisz. Udziały Grupy Delek w konsorcjum Lewiatan nie są kwestionowane. Kompromis zakłada też, że koncern Noble Energy zmniejszy swoje pakiety akcji w konsorcjum Tamar z 36 proc. do 25 proc. oraz sprzeda posiadane udziały w koncesjach  Karisz i Tanin.

Zasoby omawianych złóż to: Lewiatan – niepotwierdzone 450 mld m3 i Tamar – potwierdzone 237-254 mld m3. Około 150 km od wybrzeża Izraela tamtejsze Ratio Oil odkryło zasoby gazu ziemnego na koncesji Royee szacowane na około 90 mld m3. Na dostawy gazu z izraelskich złóż liczą nie tylko kraje bliskowschodnie ale i Unia Europejska, która rozważa udział w projekcie gazociągu East Med (więcej tutaj) albo import LNG z Izraela.