AlertWszystko

Nie milkną strajki we francuskich rafineriach i magazynach paliw

(Polska Agencja Prasowa)

We Francji w poniedziałek przeciwko planowanym przez rząd reformom prawa pracy strajkuje już sześć z ośmiu rafinerii, a protesty kontynuują także liczne magazyny paliw. Ok 1,6 tys. stacji benzynowych w kraju ma problemy z zaopatrzeniem – podaje agencja AFP.

W poniedziałek największa centrala związkowa CGT ogłosiła 24-godzinny strajk w porcie Fos-Lavera, w Marsylii, na południu Francji. Setki związkowców zablokowały tam terminale naftowe, dołączając tym samym do trwających od ponad dwóch miesięcy protestów w całym kraju.

Jak ocenił francuski portal “Le Figaro”, jest to oznaka, że protesty we Francji rozszerzają się na południe.

Od wielu dni strajkiem objętych było także 189 magazynów paliwa. Pięćdziesiąt z nich, o objętości powyżej 10 tys. metrów sześciennych, po wielu dniach protestu zostało odblokowanych przez siły bezpieczeństwa – powiedział koordynator CGT we francuskim przedsiębiorstwie petrochemicznym Total, Eric Sellini.

Spośród 12 tys. stacji benzynowych 816 jest zamkniętych z braku paliwa, a 800 odnotowuje przerwy w obsłudze – informuje “Le Figaro”, powołując się na słowa sekretarza stanu ds. transportu Alaina Vidalies.

W kilku departamentach Francji wprowadzono ograniczenia zakupu paliw bądź zakaz kupowania paliwa do kanistrów.

– Obiecujemy, że jeśli rząd nie wycofa swojego projektu, będziemy kontynuować mobilizację i ją rozszerzać – mówił w poniedziałek sekretarz generalny CGT Philippe Martinez. Ocenił, że teraz czas na “ruch zespołu prezydenta” Francois Hollande’a.

– Tylko CGT nie prowadzi dialogu – powiedział z kolei minister finansów Michel Sapin, oceniając, że wymagania CGT są nieuzasadnione. W projekcie zmian “nie ma nic z tego, o czym donosi CGT – dodał. – Oni sami już nie wiedzą, czemu są przeciwni.

Sapin potępił także “nielegalne blokady” i zapowiedział, że rząd chce użyć “wszystkich narzędzi”, którymi dysponuje, by je zakończyć.

Z kolei premier Manuel Valls w niedzielę, podczas swojej wizyty w Izraelu zapewniał, że władze będą nadal ewakuować pewne miejsca, “w szczególności magazyny paliw”. Premier odrzucił także możliwość, że w kraju całkowicie zabraknie niektórych surowców, zapowiadając, że kontrowersyjna reforma prawa pracy zostanie przeprowadzona “do końca”.

Fala protestów i strajków jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd prezydenta Hollande’a niepopularnej reformy prawa pracy. Otwiera ona drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji.

Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych.


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X