Nie przyłączymy nowych domów do gazu, jeśli PSG nie dostanie nowych środków

12 stycznia 2022, 12:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa wyczerpała środki na inwestycje i dopóki nie dostanie nowych nie będzie nowych przyłączeń gazowych, na przykład w nowych domach.

Infrastruktura gazowa. Fot. PSG
Infrastruktura gazowa. Fot. PSG

– W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych, Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych – podaje ten operator sieci dystrybucyjnych.

PSG podaje, że wydała ponad 260 tysięcy warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej i zawarła umowy na realizację 135 tysięcy przyłączy. Był to rekordowy rok tej firmy. Ma przeznaczyć prawie 2 mld złotych na przyłączanie nowych odbiorców w 2022 i 2023 roku. Jednakże musiała przeznaczyć na ten cel wszystkie środki inwestycyjne i nie posiada dodatkowych źródeł finansowania takich działań.

– Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów – czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że nie będzie nowych umów na przyłączenie, o ile PSG nie otrzyma nowego finansowania. Odbiorcy gazu którzy liczą na przyłączenie do gazu nie będą mieli takiej możliwości.

Polska Spółka Gazownictwa/Wojciech Jakóbik