Tepper: Nowa prorosyjska partia w Niemczech wzywa do dialogu z Rosją i porzucenia Ukrainy

24 stycznia 2024, 07:25 Bezpieczeństwo

– W Niemczech powstała nowa prorosyjska partia z lewicowym programem gospodarczym i konserwatywnym podejściem do polityki migracyjnej. Na jej czele stanęła polityczka znana doskonale niemieckim wyborcom, Sahra Wagenknecht, której stronnictwo ma niemałe poparcie oraz wielkie ambicje polityczne – pisze Patrycja Anna Tepper z Instytutu Zachodniego w BiznesAlert.pl.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels
  • Sojusz Sahry Wageknecht (BSW) na jedną z głównych osi swojego programu wybrał pacyfizm, rozumiany jako wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy.
  • Należy wspomnieć, że Wageknecht już w 2014 roku przekonywała, że należy zaakceptować aneksję Krymu przez Rosję, a także wyrażała także zrozumienie dla obaw Rosji wobec NATO.
  • BSW w większości sondaży osiąga poparcie w wysokości ok. 14 procent na poziomie federalnym.

Sojusz Sahry Wageknecht (BSW) na jedną z głównych osi swojego programu wybrał pacyfizm, rozumiany jako wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak podały media w dostępnym dla nich programie europejskim partii, znalazł się zapis: „Aby zmotywować Rosję do rozpoczęcia negocjacji, w tej sprawie należy zaproponować natychmiastowe zaprzestanie wszelkiego eksportu broni na Ukrainę”.

Stanowisko to wywołało falę komentarzy o polityce korzystnej dla Rosji, którą w Niemczech chce popularyzować obok AfD (Alternative für Deutschland) teraz również BSW.

Fala krytyki

– Ktokolwiek będzie przedłużonym ramieniem Moskwy + sługą Putina, nie zaprowadzi pokoju, a raczej przedłuży wojnę + podpali całą Europę Wschodnią – napisał na portalu X Michael Roth, proukraiński polityk z SPD, komentując program BSW.

W podobnym krytycznym tonie wypowiadał się również wybitny historyk zajmujący się Europą Wschodnią, prof. Karl Schlögel. – Wraz z AfD jesteście głosem Putina w Niemczech – powiedział, kierując słowa do BSW. Dla tego prominentnego naukowca negatywny stosunek Wageknecht do siłowego zwalczania Putina jest absurdalny. Zauważył, że Hitlera pokonano środkami militarnymi i Rosji również należy przeciwstawić się siłą.

Sprzeciw wobec wspierania Ukrainy

Należy wspomnieć, że Wageknecht już w 2014 roku przekonywała, że należy zaakceptować aneksję Krymu przez Rosję, a także wyrażała także zrozumienie dla obaw Rosji wobec NATO. Sama zresztą jest przeciwniczką Sojuszu, o którym mówiła, że powinien być rozwiązany.

W trakcie wojny w Ukrainie wspólnie z Alice Schwarzer opublikowała „Manifest na rzecz pokoju”, który ukazał się 10 lutego 2023 roku. W dokumencie wezwano kanclerza Olafa Scholza, aby „zatrzymał eskalację dostaw broni”. Sojusz Sahry Wageknecht promuje dalej to stanowisko, odrzucając pomoc militarną dla  Ukrainy.

Wydaje się to jeden z głównych punktów programu BSW, podnoszony na każdym spotkaniu i w kontaktach z mediami. Partia ta krytykuje także sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją na Ukrainę oraz wzywa do rozsądku i powrotu do współpracy energetycznej z Rosją.

Ambitne plany i realne szanse

BSW w większości sondaży osiąga poparcie w wysokości ok. 14 procent na poziomie federalnym. W Turyngii (środkowe Niemcy) może liczyć nawet na 17 procent, co sprawia, że w kraju związkowym trudno będzie uformować koalicję rządzącą bez udziału AfD. W landzie, gdzie jest tak wysokie poparcie dla Sojuszu Sahry Wageknecht, AfD utrzymuje notowania nadal na poziomie powyżej 30 procent, co podważa tezę o możliwości znacznego osłabienia partii przez BSW.

Wageknecht zapowiedziała także start w wyborach do Europarlamentu, a dwaj główni kandydaci – Fabio de Masi (były poseł die Linke) oraz Thomas Geisel (wcześniejzwiązany z SPD) to także politycy słynący z prorosyjskich wypowiedzi.

Biorąc pod uwagę kumulację wyborczą w Niemczech w 2024 roku i duże poparcie dla partii prorosyjskich, sytuacja związana z pomocą militarną dla RFN oraz podejście do Rosji są obszarami o potencjale do zmiany społecznego poparcia. Już teraz 32 procent ankietowanych Niemców uważa, że rząd federalny powinien podjąć wysiłki w celu wznowienia importu gazu i ropy z Rosji.

Tepper: Gazprom miał zarabiać krocie dzięki niemieckiej wizji polityki klimatycznej na wodorze