Niemcy budują olbrzymią pompę ciepła w Berlinie, która będzie wydobywać ciepło ze ścieków

21 marca 2024, 11:00 Alert

— Na terenie elektrowni Reuter West rozpoczyna się montaż potężnej pompy ciepła o mocy 75 MW. Projekt jest realizowany przez szwedzką firmę Vattenfall i stanowi kluczowy krok w strategii dekarbonizacji miasta, zapewniając ciepło dla 45 000 gospodarstw domowych. Instalacja będzie eksploatować ciepło ze ścieków, odzwierciedlając zobowiązanie Berlina do redukcji emisji i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku — informuje portal cleanenergywire.org.

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI
Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

W Berlinie rozpoczęto budowę jednej z największych pomp ciepła w Europie, mającej na celu zbliżenie stolicy Niemiec do dekarbonizacji systemu ciepłowniczego. Nowa pompa ciepła o mocy 75 megawatów będzie wykorzystywać ciepło resztkowe z oczyszczonych ścieków, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło dla około 45 000 gospodarstw domowych. 

Taka duża pompa ciepła pozwala na wykorzystanie źródeł energii, które dotychczas rzadko wykorzystywano do zaopatrzenia w ciepło naszych miast – powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck podczas wizyty na placu budowy instalacji. 

– Tego rodzaju źródła ciepła istnieją praktycznie w każdym mieście powiedział Habeck

Jak informuje portal Clean energy wire – oczekuje się, że koszt budowy pompy, wykonanej przez Siemens Energy, wyniesie około 200 milionów euro, a planuje się jej oddanie do użytku w 2026 roku. Wraz z nową turbiną parową wykorzystującą ciepło z odpadów w zakładzie Vattenfall w berlińskiej dzielnicy Spandau, około 80 000 gospodarstw domowych będzie korzystać z odnawialnej energii zamiast paliw kopalnych.

Do roku 2040 Berlin dąży do tego, aby 10% wszystkich gospodarstw domowych korzystało z ciepła generowanego ze spalania odpadów, a jedna piąta ciepła było wytwarzane za pomocą dużych pomp ciepła. Plan Vattenfall, mający na celu dekarbonizację systemów ciepłowniczych miasta, obejmuje także wykorzystanie instalacji przekształcających energię w ciepło, biomasę, energię geotermalną oraz nowoczesne elektrownie na gaz ziemny, które w przyszłości można przestawić na zasilanie wodorem. Firma sprzedała wszystkie swoje ciepłownie miastu za 1,6 miliarda euro. 

Projekt pomoże miastu osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r., ponieważ ogrzewanie za pomocą węgla i gazu odpowiada obecnie za około 40 procent emisji dwutlenku węgla (…) Jeśli coś zadziała w Berlinie, może zadziałać wszędzie dodał Burmistrz Berlina, Kai Wegner.

Cleanenergywire.org / Mateusz Gibała

Jakóbik: Polska musi twardo negocjować i budować zdolność koalicyjną ws. polityki klimatycznej