AlertWszystko

Niemcy chcą zamknięcia francuskiej elektrowni atomowej Fessenheim

Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons

(Abc News/ Deutsche Welle/Bartłomiej Sawicki)

Niemcy domagają się od Francji zamknięcia najstarszej, francuskiej elektrowni atomowej Fessenheim przy granicy z Niemcami. Pod koniec ubiegłego tygodnia niemieckie media poinformowały, że incydent we francuskiej siłowni z przede 2 lat, by o wiele bardziej poważniejszy niż informowali o tym sami Francuzi. W opinii niemieckich mediów, Francuzi mogli tuszować informacje dotyczące wydarzeń w 2014 roku.

Niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung oraz publiczne radio WDR poinformowały, że awaria w elektrowni atomowej na granicy niemiecko – francuskiej miała dużo bardziej poważniejszy przebieg niż informowała o tym francuska strona. Niemieckie media sugerują, że Francuski Urząd Dozoru Jądrowego (ASN) świadomie zlekceważył zaistniałą awarię przed międzynarodowymi instytucjami kontrolnymi.

Media dotarły do dokumentacji oraz korespondencji między ASN a dyrekcją elektrowni kilka dni po awarii.Do zdarzenia doszło w kwietniu 2014 r., w elektrowni atomowej Fessenheim należącej do EDF. Podczas rutynowej eksploatacji w jednym z dwóch reaktorów nastąpił wyciek wody na kilku poziomach elektrowni. Uszkodzeniu uległy urządzenia elektryczne. Przestał działać jeden z dwóch systemów awaryjnego wyłączenia reaktora. Cytowany przez Deutsche Welle, Manfred Mertins, ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego wyjaśnia, że na trzy minuty temperatura w jądrze reaktora wymknęła się spod kontroli. Operator elektrowni powołał sztab kryzysowy, który podjął niecodzienną decyzję: awaryjne wyłączenie reaktora przez wprowadzenie do niego boru.

Francuskie urzędy kontrolne oraz operator elektrowni EDF miały bagatelizować zdarzenie. O awaryjnym zastosowaniu boru nie dowiedziała się także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu. Przekazano tylko, że wyciek wody miał miejsce w nienuklearnej części elektrowni i uszkodził tylko jeden z systemów elektrycznych do awaryjnego wyłączenia elektrowni.

Nuclear Plant in france World Nuclear Assiocation

Informacje szybko skomentowało ministerstwo środowiska Niemiec. – To nie pierwszy incydent i problem z tą elektrownią, dlatego też Minister Środowiska Niemiec domaga się, aby reaktor był zamknięty tak szybko jak to możliwe – powiedział Stephan Haufe, rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska. Haufe przypomniał, że incydent w elektrowni został omówiony przez francusko-niemiecki panel bezpieczeństwa jądrowego. Wówczas oba kraje, incydent w elektrowni Fessenheim oceniły na „1” w siedmiostopniowej skali. Mimo to, Niemcy już wówczas byli zaniepokojeni stanem reaktora a przede wszystkim jego wiekiem. Elektrownia została oddana do użytku jeszcze w 1977 r.

Francuski Urząd Dozoru Jądrowego, reagując na doniesienia niemieckiej prasy poinformował, że awaria z 2014 r. była niewielka a jej skala nie była ani zminimalizowana ani utajona. Jej funkcjonowanie zostało przedłużone na kolejną dekadę. W ubiegłym roku francuski rząd poinformował, że zamknie feralną siłownie do 2018 roku, jako element zmniejszania zależności od energii atomowej. Rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska przekazał jednak, że Paryż wysyła w tym względzie sprzeczne sygnały.

W ostatnich latach Niemcy również wyraził zaniepokojenie stanem elektrowni jądrowych w sąsiedniej Belgii i Szwajcarii.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X