Czeskiemu miliarderowi wciąż mało niemieckiego węgla

17 sierpnia 2023, 10:20 Alert

Niemiecki koncern węglowy Steag, który obsługuje elektrownie węglowe Quierschied, Bexbach i Völklingen-Fenne w Kraju Saary, ma zostać sprzedany do końca tego roku. Kupnem Steag interesuje się fundacja RAG wraz z czeskim holdingem EPH. Właścicielem holdingu jest czeski miliarder Daniel Kretinsky, który posiada już zagłębia węglowe w Łużycach i środkowych Niemczech.

Węgiel. fot. Węglokoks
Węgiel. fot. Węglokoks

– Możemy potwierdzić, że Fundacja RAG prowadzi zaawansowane negocjacje w sprawie utworzenia konsorcjum z EPH – poinformowała fundacja we wtorek wieczorem, jak relacjonuje publiczna stacja radiowotelewizyjna Saarländischer Rundfunk (SR).

Steag, którego elektrownie są położone na zachodzie Niemiec, to piąty najważniejszy producent energii w Niemczech.

Fundacja RAG została założona w 2007 roku, odpowiada swoimi aktywami za dalsze koszty niemieckiego górnictwa węglowego. Jej największym udziałowcem jest Grupa Evonik – podaje niemiecka gazeta Handelsblatt.

W ostatnim czasie Niemcy uruchomiły ponownie 14 elektrowni węglowych w całym kraju. To konsekwencja wzrostu cen gazu oraz wyłączenia ostatnich elektrowni jądrowych w kwietniu bieżącego roku. Część tych jednostek należy do najważniejszych koncernów węglowych, takich jak Leag, którego właścicielem jest Daniel Kretinsky, oraz Steag.

SR / Tagesschau / Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

Zachód odwraca się od węgla, ale nowy powstaje w Azji