AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Zachód odwraca się od węgla, ale nowy powstaje w Azji

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Podczas gdy kraje zachodnie jak Polska nie dostawiają nowych elektrowni węglowych lub wyłączają kolejne jak Niemcy czy USA, Azjaci uruchamiają nowe, zwiększając ich efektywność pracy.

Chiny uruchomiły bloki węglowe o mocy 17 GW w pierwszej połowie 2023 roku. Indie zanotowały 3,1 GW nowych mocy tego typu, Japonia – 1,8 GW, Pakistan – 1,3 GW, Wietnam – 1,2 GW.

Global Energy Monitor informuje o rosnącej popularności ultra-super krytycznych elektrociepłowni węglowych z bojlerami parowymi o wysokim ciśnieniu i temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza, które zwiększają efektywność spalania do nawet 43,3 procent w porównaniu do 34-38 procent osiąganych w elektrociepłowniach konwencjonalnych. Jednostki z wyższą efektywnością mają już odpowiadać 21 procentom działających i 66 procentom planowanych mocy na świecie.

Im większa efektywność, tym mniejsza emisja CO2 na kilowatogodzinę istotna z punktu widzenia polityki klimatycznej. Ta przyświeca polityce państw zachodnich, które odstawiły 5 GW węgla w USA, oraz 4 w Australii i Wielkiej Brytanii. Pozostałe kraje świata wyłączyły 1,3 GW mocy węglowych.

Generacja energii z węgla zanotowała historyczny rekord 10186 TWh w 2022 roku. To wzrost o 1,1 procent w stosunku do 2021 roku, za który odpowiadają głównie Chiny i Indie (odpowiednio 81 i 92 TWh). Co ciekawe, Niemcy także zwiększyły wytwarzanie energii z elektrowni węglowych o 17 TWh, przez to, że uzupełniały węglem niedobory mocy jądrowych we Francji. USA zmniejszyły wytwarzanie z węgla o 70 TWh, czyli prawie połowę.

Polska nie przyłączyła nowych bloków węglowych w drugiej połowie 2023 roku. W latach 2000-2023 przybyło jej 7 GW węgla. Nie odłączyła też starych elektrowni węglowych w pierwszej połowie 2023 roku. Łącznie odstawiła 7,1 GW mocy tego typu w latach 2000-2023. Najwięcej elektrowni węglowych ubyło Polsce w 2020 roku, kiedy odłączyła 1,8 GW węgla. Dla porównania Niemcy zapewniły w latach 2000-23 13,6 GW nowego węgla i wyłączyły 25,1 GW z największym spadkiem o 5,8 GW w 2021 roku.

Global Energy Monitor / Wojciech Jakóbik

Polska może przegłosować Niemcy i zyskać odroczenie wyroku na węgiel


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X