W niemieckim Dreźnie doszło do blackoutu

13 września 2021, 16:08 Alert
Starówka w Dreźnie. Źródło Wikicommons
Starówka w Dreźnie. Źródło Wikicommons

W poniedziałek po południu, Dreźnie i okolicach we wschodnich Niemczech doszło do wyłączenia dostaw energii. Tysiącom gospodarstwom domowym zabrakło prądu. Nie działa sygnalizacja świetlna, stanęły tramwaje w mieście.

Blackout w Dreźnie

Awaria miała miejsce o godzinie 14 i trwała czasem od pięciu do dziesięciu minut, ale w wielu miejscach znacznie dłużej. W międzyczasie w dużej części miasta wraca prąd. Przyczyną była awaria sieci wysokiego napięcia, o czym poinformował dostawca energii SachsenEnergie. W związku z tym ucierpiała stacja transformatorowa w Dresden Süd z systemem 110 kV.

Ucierpiały także Pirna, Freital, Rabenau, Kreischa i Wilsdruff. Na służbie jest policja i straż pożarna. Z powodu awarii prądu wiele osób utknęło w windach. Zwiększono personel w centrum kontroli. Nie było śladu awarii prądu w szpitalu uniwersyteckim ani w szpitalu miejskim. Wszystkie ważne obszary zostały zabezpieczone awaryjnymi agregatami prądotwórczymi. Sieć komórkowa również uległa awarii przez krótki czas w wyniku awarii zasilania. W wielu sklepach i centrach handlowych wybuchł chaos. Ludzie błądzili w ciemności, bo zgasły światła.

O godzinie 15:24 w dużej części miasta dostawy prądu wróciły do normy. Do podobnego wypadku doszło w piątek 10 września w Schwedt, gdzie z powodu usterki w podstacji wybuchł pożar w jednej z największych rafinerii w Niemczech.

Radio Chemnitz/Michał Perzyński/Aleksandra Fedorska

Węgiel znów jest najważniejszym źródłem energii w Niemczech