AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OnetWykop

Niemcy będą potrzebowały więcej bloków gazowych i importu spoza Rosji by nie sparzyć się jak VNG

Rozmowy Gazprom-VNG. Fot. Gazprom

Rozmowy Gazprom-VNG. Fot. Gazprom

Prezes VNG, jednego z największych dystrybutorów gazu ziemnego w Niemczech, Ulf Heitmüller uważa, że budowa 20 nowych gazowych elektrociepłowni w Niemczech nie wystarczy i konieczne będą dalsze inwestycje w takie bloki. Jego firma sparzyła się w przeszłości na kontakcie z Gazpromem i jego spółką-córką Gazprom Germania.

— Obecnie spada zużycie gazu o około 16 procent. W sektorze przemysłowym spadek jest nieco większy i wynosi 18 procent. Wynika to z procesów transformacyjnych i słabego rozwoju gospodarczego – tłumaczy Heitmüller w wywiadzie na łamach Leipziger Volkszeitung (LVZ).

Heitmüller wyjaśnił LVZ, że gaz ziemny sprzedawany przez VNG pochodzi głównie z Norwegii, lecz LNG pochodzi przede wszystkim (80 procent) z USA. — Jednakże VNG nie ma żadnych bezpośrednich umów z amerykańskimi producentami, ale z głównymi dostawcami, którzy kupują LNG w Stanach, a następnie skraplają go w terminalach – uzupełnia szybko Heitmüller, który jest świadomy wrażliwości swoich odbiorców.

— Inni dostawcy LNG pochodzą z Afryki, Karaibów i Norwegii. Jednocześnie szukamy nowych opcji dostaw. Na przykład pod koniec ubiegłego roku zawarliśmy umowę z algierską spółką energetyczną Sonatrach. Dzięki temu jesteśmy pierwszą niemiecką firmą, która bezpośrednio kupuje gaz z algierskich gazociągów – powiedział Heitmüller.

Firma VNG AG, z siedzibą w Lipsku, jest importerem i ogólnoeuropejskim hurtownikiem gazu ziemnego, a także operatorem infrastruktury. VNG wywodzi się z dawnych struktur dystrybucji gazu w okresie Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD).

Przed inwazją Rosji na Ukrainie VNG sprowadzało gaz z Rosji za pośrednictwem Gazprom Germania. Ta spółka została znacjonalizowana z powodów bezpieczeństwa energetycznego. Dostawy gazu rosyjskiego do Niemiec zostały zatrzymane w wakacje 2022 roku. VNG sądziło się z dostawcą alternatywnym Securing Energy for Europe powstałego na aktywach Gazprom Germania, w sprawie warunków dostaw gazu spoza Rosji. Ostatecznie doszło od ugody.

LVZ / Aleksandra Fedorska / Wojciech Jakóbik

Układ o Nord Stream 2 zbiera ponadpartyjną krytykę w USA. Polska i Ukraina łączą siły


Powiązane artykuły

Amerykańska baza w Syrii pod ostrzałem moździerzowym

Nieznana grupa ostrzelała amerykańską bazę leżącą w syryjskim regionie Kasruk. Dzień wcześniej pojawiły się doniesienia, że Iran wesprze antyamerykańskie bojówki...

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Udostępnij:

Facebook X X X