Motoryzacja w Niemczech coraz częściej wybiera szlak elektromobilności i OZE

7 kwietnia 2021, 14:45 Alert
EV elektromobilność fot. Pixabay
Ładowanie samochodu elektrycznego. Fot. Pixabay

Niemiecki koncern ZF Friedrichshafen AG to piąty co do wielkości producent części samochodowych. Jest również światowym liderem w dziedzinie techniki napędowej i kierowania pojazdami. Jednym z głównych kierunków rozwoju firmy jest dziś elektromobilność.

Konkurencja i technologie

ZF Friedrichshafen AG ogłosił, że ma obecnie w swoim portfelu zamówienia warte aż 14 miliardów euro. Tym samym zostawia daleko w tyle swoich konkurentów. Największy z nich, niemiecki Bosch, zdobył zamówienia o wartości 7,5 miliarda euro.

Jednak uzyskanie tak dużych zamówień jest jednocześnie związane z wysokim ryzykiem i koniecznością dużych inwestycji. Aby móc zmierzyć się z tą sytuacją, koncern zadłużył się na wysokość 10,8 miliarda euro.

W ostatnich latach ZF Friedrichshafen AG rozwija też technologie w dziedzinie energetyki wiatrowej we współpracy z firmą Vestas. Firmy pracują nad turbinami o mocy 15 MW, które będą produkowały do 60 GWh rocznie.

Inny obszar działalności firmy to oferty oprogramowania i komputery centralne, które znajdują zastosowanie w produkcji samochodów elektrycznych.

Aleksandra Fedorska

Volkswagen zmieni się w USA w Voltswagen i będzie sprzedawać tylko samochody elektryczne