AlertEnergetykaGaz.InfrastrukturaŻegluga

Gazoport w Hamburgu jest coraz mniej prawdopodobny

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

W Niemczech w szybkim tempie mają powstać najpierw gazoporty pływające FSRU, takie jak w Lubminie, który prawdopodobnie będzie mógł przyjmować gaz skroplony już w grudniu, ale także konwencjonalne gazoporty, takie jak np. w Brunsbüttel. Jedną z ewentualnych możliwości miał być Hamburg. Jednak projekt ten wydaje się jednak trudny do przeprowadzenia, mimo że w tym przypadku chodzi tylko o FSRU.

– Teren w Moorburgu będzie trzeba pogłębić i wydostać co najmniej 500.000 metrów sześciennych mułu, aby mógł tam zacumować pływający terminal importowy LNG. Port w Hamburgu ma stały problem z pozbyciem się mułu. Senator ds. środowiska Jens Kerstan (Zieloni) zwrócił się więc o pomoc do rządu federalnego. Na próżno. Według rzeczniczki agencji ochrony środowiska, odpowiedzialny urząd ds. dróg wodnych obawia się, że muł zrzucony do ujścia Łaby zostanie ponownie wypłukany i spowoduje zamulenie kanału nawigacyjnego. – podaje stacja radiowo – telewizyjna Norddeutscher Rundfunk (NDR).

Poza problemami z mułem zarząd portu obawia się że budowa, a potem także funkcjonowanie gazoportu będzie znacznie utrudniać regularną pracę portu towarowego. Te obawy podzielają także klienci portu tzn. przedsiębiorstwa żeglugowe.

NDR/Aleksandra Fedorska

Polska i Niemcy chcą mieć jak najszybciej pływające gazoporty uniezależniające od gazu z Rosji


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X