Niemcy i lobbyści Nord Stream 2 rozmawiają z Brukselą

4 kwietnia 2016, 15:45 Alert

(Komisja Europejska/Parlament Europejski/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Uruchomienie Nord Stream. Źródło: Gazprom

W środę Parlament Europejski organizuje konferencję „Nord Stream 2 – Unia Europejska na rozdrożu”. W konferencji głos zabierze m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Szefczowicz oraz przewodniczący parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Jerzy Buzek. Tymczasem komisarz ds. Energii i Zmian Klimatu, Miguel Arias Canete spotkał się 4 kwietnia z urzędnikami kancelarii Kanclerz Niemiec w Berlinie, 5 kwietnia zaś ma odbyć się spotkanie z prezesem koncernu odpowiedzialnego za budowę Nord Stream 2, Matthiasem Warnigiem, oraz z członkiem zarządu konsorcjum Nord Stream AG, Gerhardem Schröderem.

Ważne dla przyszłości projektu Nord Stream 2 mogą być rozmowy w Berlinie unijnego komisarza ds. Energii i Zmian Klimatu Miguela Ariasa Canete z minister środowiska Niemiec Barbarą Hendricks. Komisarz spotka się także z Uwe Corsepiusem, szefem Departamentu Polityki Europejskiej oraz z dr Larsem Hendricksem Röllerem, szefem Departamentu gospodarki, finansów i polityki energetycznej w Kancelarii Kanclerz Niemiec. Jutro zaś dojdzie do kolejnego spotkania Komisarza ds. Energii i Zmian Klimatu – tym razem z odpowiedzialnym za budowę Nord Stream 2, Matthiasem Warnigiem oraz z członkiem zarządu konsorcjum Nord Stream AG Gerhardem Schröderem. To były kanclerz Niemiec znany z aktywnego zaangażowania w promocję projektów Nord Stream i Nord Stream 2.

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się konferencja pt. „Nord Stream 2: Unia Energetyczna na rozdrożu” („Nord Stream 2: Energy Union at the Crossroads”). Celem organizatorów jest pokazanie, że budowa drugiej nitki gazociągu północnego jest zagrożeniem dla koncepcji Unii Energetycznej. Paneliści omówią też skutki ewentualnej rozbudowy Nord Stream 2 dla środowiska i unijnej gospodarki. Wystąpienie otwierające wygłosi Maros Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej. Współorganizatorem konferencji jest przewodniczący komisji przemysłu, badań i energii prof. Jerzy Buzek.