Niemcy i Rosjanie skonsultują budowę Nord Stream 2 na poziomie politycznym

28 października 2015, 16:25 Alert

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Nord Stream i jego odnogi - OPAL i NEL.Fot. Konsorcjum Nord Stream.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak spotka się 29 października z ministrem gospodarki Niemiec Sigmarem Gabrielem, podczas jego dwudniowej wizyty w Moskwie.

– Będziemy rozmawiać o współpracy energetycznej z Niemcami i udziale naszych spółek we wspólnych projektach – poinformował Nowak. Podkreślił, że Rosja chce od dawna zwiększyć wolumen dostaw gazu ziemnego do Europy przez Morze Bałtyckie i przewiduje wzrost zapotrzebowania na ten surowiec na kontynencie.

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel odwiedzi Moskwę, aby rozmawiać o współpracy energetycznej z Rosją. Spotka się w tym celu z prezydentem Władimirem Putinem.

Gabriel wylatuje w środę na dwudniową wizytę w stolicy Rosji. Ministerstwo gospodarki RFN nie zdradziło tematów wizyty oraz spotkań, jakie mają się odbyć. Niemieckie media spekulują jednak, że chodzi o spadek wymiany handlowej między Rosją a Niemcami, która wynika między innymi ze spadku wartości ropy naftowej oraz wprowadzenia sankcji przez Unię Europejską w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie. Część niemieckich komentatorów nawołuje do zniesienia sankcji, które obecnie obowiązują do końca stycznia 2016 roku.

Jak donosi agencja Bloomberg, rosyjski Gazprom zamierza w czerwcu 2016 roku rozpocząć dostawy rur o wartości około 3 mld dolarów na potrzeby rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Ma to się stać pomimo sprzeciwu Ukrainy, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej przeciwko projektowi, nazwanemu Nord Stream 2. Zaangażowały się w niego europejskie: E.on, Engie, OMV, Shell i BASF/Wintershall. Zakłada podwojenie przepustowości gazociągu Nord Stream do 110 mld m3 za pomocą budowy trzeciej i czwartej nitki. Rosyjski koncern odmawia komentarza na ten temat. Suma 3 mld dolarów pochodzi z wyliczeń Olega Pietropawłowskiego z BCS Financial Group, ośrodka analitycznego w Moskwie.

Purski: Polsce grozi dominacja rosyjskiego gazu i niemieckiej energii elektrycznej