Niemcy będą inwestować w przerób litu w Chile, by uniezależnić się od Chin

28 marca 2023, 10:30 Alert

Niemcy zamierzają inwestować w wydobycie oraz przerób litu w Chile po to, aby uniezależnić się od surowców krytycznych z Chin.

Baterie. Fot. Freepik
Baterie. Fot. Freepik

– Musimy spojrzeć na nasze zależności. Mieliśmy zależność w sektorze paliw kopalnych, a mamy teraz w surowcach krytycznych. Niebawem aż 85 procent surowców potrzebnych do budowy paneli słonecznych będzie powstawać w Chinach – przyznała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas Berlin Energy Transition Dialogue 2023 w stolicy jej kraju. – Nie wiemy jak będzie więc potrzebujemy dywersyfikacji dostaw. Rozporządzenie o surowcach krytycznych ma zapewnić, że przemysł odnawialny będzie miał surowce potrzebne do pójścia naprzód.

– Wypatrujemy partnerstwa międzynarodowego dla obopólnej korzyści. Baterie w Europie będą wymagały 18 razy więcej litu, a 78 procent pochodzi z Chile, ale ten lit jest przerabiany w Chinach przed dotarciem do Europy – powiedziała Annalena Baerbock. – Chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej, więc chcemy korzyści dla krajów, które są źródłami surowców krytycznych. Będziemy pracować z Chile na rzecz czystego wydobycia litu oraz jego przerobu na miejscu przed eksportem do Europy.

Unia Europejska pracuje nad rozporządzeniem o surowcach krytycznych (CRM). Komisja Europejska zakłada w jego ramach cel dywersyfikacji źródeł dostaw tych surowców, których Europa nie jest w stanie wydobywać u siebie.

Wojciech Jakóbik

Plan przemysłowy Unii rzuca wyzwanie USA i Chinom dając też dywersyfikację OZE