Niemcy chcą ochronić małe i średnie firmy przed zrównoważonym rozwojem unijnym

22 września 2023, 12:00 Alert

Berlin interweniuje w Brukseli, aby ta podniosła próg definiujący firmy średniej wielkości. Celem niemieckiej interwencji jest obrona niemieckich firm przed wytycznymi w zakresie zrównoważonego rozwoju, które zobowiązują firmy do dodatkowych dokumentacji i ewidencji działań w zakresie zrównoważonego rozwoju.

reichstag Niemcy Berlin
fot. Wikipedia/CC

– Według obliczeń urzędników Unii Europejskiej opartych na badaniu przeprowadzonym przez Centrum Studiów nad Polityką Europejską dla Komisji Europejskiej, propozycja ta uchroniłaby od 7,5 do 8 tys. firm przed koniecznością przestrzegania niedawno przyjętych zasad sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju – podaje Financial Times.

Gazeta zaznacza, że Francja do teraz nie poparła starań Niemiec w tym zakresie, mimo wcześniejszych zapewnieniach ministrów finansów obu krajów Bruno Le Maire i Christian Lindner o wspólnym działaniu w tym zakresie.

Niemiecki Urząd Statystyczny podaje, że zdecydowana większość (99,3 procent) przedsiębiorstw w Niemczech stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), których jest prawie 3,2 mln. 2,6 miliona uznano za mikroprzedsiębiorstwa. Łącznie są one odpowiedzialne za 56 procent zatrudnienia w niemieckiej gospodarce.

Niemiecki Urząd Statystyczny / Financial Times / Aleksandra Fedorska

Kędzierski: Niemcy i ich kontrowersyjna ustawa grzewcza (ANALIZA)