Niemiecki rząd zamierza przejąć największą sieć energetyczną w kraju od holenderskiej spółki państwowej Tennet Holding BV. Rząd w Czechach przejmie operatora sieci przesyłowej gazu Net4Gas. Idą w ślad Polski, która posiada silnych operatorów pod kontrolą państwa, wyciągając wnioski z kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) podaje, że cena operatora Tennet ma wynosić 20 do 30 miliardow euro. – Sieć elektroenergetyczna wymaga inwestycji, które zdaniem wielu nie mogą zostać zrealizowane przez obecnych holenderskich właścicieli. Większa kontrola niemieckiego rządu mogłaby pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2045 roku. Niemiecka sieć energetyczna wymaga gruntownego remontu, aby połączyć produkcję energii wiatrowej na morzu na północy z ośrodkami przemysłowymi na południu – podaje FAZ.
Trudności z finalizacją przejęcia Tennet przez niemieckie państwo polegają na finansowaniu tej transakcji. Obecnie budżet niemieckiego państwa nie ma takich możliwości. Ewentualnie transakcje mógłby finansować bank państwowy KfW przy wsparciu rządu holenderskiego, który zaproponował Niemcom swoją pomoc – podaje FAZ. Tennet jest jednym z łącznie czterech firm obsługujących sieć elektroenergetyczną najwyższych napięć (220 kV i 380 kV). Posiada w Niemczech siec o łącznej długości około 13 559 kilometrów.
Czesi zamierzają znacjonalizować operatora sieci gazowej Net4Gas. Państwowy operator CEPS ma przejąć tę spółkę od konsorcjum Allianz i Borealis na mocy decyzji resortu przemysłu i handlu.
Net4Gas jest operatorem sieci przesyłowej gazu zarządzającym czterema tysiącami kilometrów gazociągów, trzema stacjami pomiarowymi na granicach, pięcioma tłoczniami oraz setką stacji dystrybucyjnych. Jest to spółka kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Czech, a jednak pozostawała sprywatyzowana do kryzysu energetycznego podsycanego przez rosyjski Gazprom. – W związku z transformacją sektora energetycznego w Europie ważne jest, aby państwo miało możliwość wspierać niezbędne zmiany oraz wdrażanie potrzebnych projektów. Net4Gas zapewnia przesył gazu, więc jego infrastruktura jest z tego względu dla nas bardzo ważna – powiedział minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela.
Czesi i Niemcy idą w ślad Polski, która kontroluje operatorów sieci przesyłowych energii elektrycznej (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) oraz gazu (Gaz-System). Nadzór nad tymi spółkami pełni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, którą jest obecnie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Polacy spierali się w przeszłości z partnerami z Czech i Niemiec o to, czy sektor prywatny gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo dostaw bez bezpośredniego nadzoru państwa.
FAZ / Tennet / Ministerstwo przemysłu i handlu Czech / Aleksandra Fedorska / Wojciech Jakóbik