20 tysięcy ton nielegalnych odpadów wróci do Niemiec

27 marca 2024, 08:30 Alert

– Od 2015 r. mamy w Polsce zalegające 35 tysięcy ton odpadów, oficjalnie zidentyfikowane jako odpady, które przybyły do nas z zagranicy. Zalegają one w siedmiu lokalizacjach: Tuplice, Stary Jawor, Sobolew, Gliwice, Sarbia, Bzowo i Babin. Zgromadzone przez nas dowody potwierdzają fakt, że te odpady trafiły do naszego kraju z Niemiec i w myśl przepisów unijnych zostały przemieszczone nielegalnie – powiedziała na briefingu prasowym minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Tuplice są pierwszą lokalizacją z której usuwane będą nielegalne odpady pochodzące z nielegalnego przemieszczenia z Niemiec. Odkrycie tych odpadów miało miejsce podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze w 2015 roku. Podczas tej kontroli ustalono, że za nielegalne przemieszczenie odpadów odpowiadały niemieckie podmioty. Przemieszczenia odbywały się na podstawie dokumentów wymienionych w załączniku VII do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 dotyczącego przemieszczania odpadów. Mimo licznych próśb ze strony polskiej, brakowało odpowiedzi, co skłoniło do złożenia skargi przez Polskę na stronę niemiecką do Komisji Europejskiej w 2023 roku, a następnie do skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. W uzasadnionej opinii Komisja stwierdziła, że odpady z Tuplic powinny zostać zwrócone do Niemiec.

Wspólnie z wiceminister Anią Sowińską postanowiłyśmy wrócić na drogę dialogu i prawie od trzech miesięcy prowadzimy na różnych szczeblach rozmowy, żeby ten problem skutecznie rozwiązać z pominięciem drogi sądowej. Dzisiaj chcę ogłosić, że osiągnęliśmy sukces, bo największa część tych odpadów 20 000 ton, które zalegają w miejscowości Tuplice jeszcze w tym roku opuści granice Polski – stwierdziła szefowa resortu środowiska.

Uważam, że międzysąsiedzkie relacje trzeba budować. 16 stycznia spotkałam się z dr Christiane Rohleder z Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów. W czasie spotkania dotyczącego Tuplic zaproponowałam przesłanie przez stronę niemiecką harmonogramu odbioru odpadów – dodała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Według harmonogramu przedstawionego przez Christiane Rohleder w piśmie z 5 marca 2024 roku do ministerstwa klimatu i środowiska proces oceny ofert złożonych w przetargu będzie trwał do 15 kwietnia 2024 roku. Planowane jest udzielenie zamówienia do 30 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem przewidywane zakończenie zwrotu odpadów z Tuplic do Niemiec ma nastąpić przed 31 października 2024 roku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Mateusz Gibała

MKiŚ: Pracujemy nad kolejnym mechanizmem ograniczenia cen gazu