Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zmieniła pozwolenie na budowę w niemieckiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na korzyść projektu Nord Stream 2.
Niemcy zgadzają się na budowę Nord Stream 2 w okresie odpoczynku ptaków
Według zgody BSH z 2018 roku, pozwolenie na budowę zawierało ograniczenia czasowe w związku z czynnikami środowiskowymi. Zgodnie z tymi ograniczeniami, budowa Nord Stream 2 na odcinku 17 km od duńskiej WSE mogła odbywać się w okresie od 15 maja do 31 grudnia. Od pierwszego stycznia do 14 maja powinna więc nastąpić przerwa. Ograniczenie to wynika z okresu ochronnego ptaków morskich, które odpoczywają w rejonie prac konstrukcyjnych.
W lipcu 2020 roku Nord Stream 2 AG, operator budowanego gazociągu, zwrócił się do BSH o pozwolenie na budowę w okresie, który wcześniej był objęty zakazem.
15 stycznia 2021 roku, BSH zmieniła uzgodnienia z 2018 roku i udzieliła pozwolenia na budowę gazociągu na odcinku 16,5 km do granicy z duńską WSE. Agencja tłumaczy, że prace będą prowadzone na odcinku, na którym w latach ubiegłych nie zaobserwowano dużej ilości odpoczywających ptaków. Ponadto, rury będą układane na głębokości około 20 metrów. Agencja twierdzi, że ze względu na zastosowanie statków kotwicznych i niską prędkość prac, emitowany hałas nie wpłynie negatywnie na ekosystem.
Ponadto agencja zaznaczyła, że od stycznia do maja prace będą mogły trwać maksymalnie 30 dni wraz z 14 dniową przerwą pomiędzy początkiem maja a następnym okienkiem budowlanym (15 maja).
Niemcy czekają na konsultacje
– Jesteśmy bardzo zainteresowani rozmową na temat Nord Stream 2 z nową administracją w Waszyngtonie – powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass
– Władze USA, podejmując w grudniu decyzję o nałożeniu nowych sankcji na projekt, wskazywały, że przeprowadzą konsultacje na szczeblu rządowym przed wprowadzeniem nowych ograniczeń. Uważamy to za pozytywny sygnał – dodał
BSH/Mariusz Marszałkowski
Aktualizacja, 15 stycznia 2020 roku, godz. 15:20 – dodanie informacji o konsultacji z USA