Niemiecki rząd zatwierdził plan odejścia od węgla

29 sierpnia 2019, 09:00 Alert
berlin niemcy
Berlin. fot. pixabay.com

Niemiecki rząd zatwierdził w środę plan wydania do 2038 r. do 40 miliardów euro, aby złagodzić negatywny wpływ na regiony bazujące na wydobyciu węgla w związku z planami całkowitej rezygnacji wykorzystania tego paliwa do produkcji energii.

Niemcy odchodzą od węgla

Minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział, że fundusze zaczną płynąć po przyjęciu przez parlament regulacji określających daty i warunki wyjścia Niemiec z węgla. Przepisy te mają być uchwalone w nadchodzących miesiącach. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie projektów, takich jak rozbudowa dostępu szerokopasmowego i infrastruktury transportowej oraz lokalizacja instytutów badawczych i władz federalnych w regionach dotkniętych likwidacją przemysłu opartego na węglu.

W styczniu powołany w Niemczech przez rząd zespół zalecił zaprzestanie spalania węgla w celach energetycznych najpóźniej do 2038 r., w ramach działań mających na celu ograniczenie zmian klimatu. Choć ostatnia niemiecka kopalnia węgla kamiennego została zamknięta w ubiegłym roku, to kopalnie węgla brunatnego nadal działają. W ubiegły roku w Niemczech z węgla pochodziło ponad 37 proc. energii elektrycznej.

CIRE.pl

Niemiecka ustawa o odejściu od węgla ma być gotowa do końca 2019 roku