2019 rok był zdecydowanie najlepszym dla morskiego sektora energetyki wiatrowej w Niemczech. Co więcej, ekspansja „zielonej” energetyki na morzu wyprzedziła tą na lądzie.
Filar systemu energetycznego w Niemczech
Dziś morską energetykę wiatrową określa się jako silny filar systemu energetycznego w Niemczech. W 2019 roku zainstalowanych zostało w sumie 160 nowych morskich turbin wiatrowych o łącznej dodatkowej mocy 1,15 GW (dla porównania w 2010 roku tylko 12 turbin). Obecnie na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim po stronie niemieckiej zainstalowanych jest w sumie prawie 1500 turbin, dając w sumie 7,5 GW zainstalowanych mocy. Turbiny wytworzyły około 25 TWh energii elektrycznej, co odpowiada czterem procentom zapotrzebowania na energię elektryczną brutto. W 2019 roku przeciętna turbina wiatrowa osiągnęła moc 7 MW, została zainstalowana na głębokości 36 metrów, około 90 km od wybrzeża.
W przypadku lądowej energetyki wiatrowej, w 2019 roku zostało zainstalowanych 276 turbin, które zapewniły tylko 0,9 GW nowych mocy. Na ten rok, na lądzie miało zostać wygenerowane 1500 MW nowych mocy. Według szacunków branżowych, każdego roku należy dodawać około 5000 MW nowych mocy, aby osiągnąć cel OZE na poziomie 65 procent do 2030 roku
Główną przyczyną takich wyników w Niemczech była większa konkurencyjność energetyki na morzu w porównaniu do lądowej energetyki wiatrowej. Po drugie, sektor energetyki wiatrowej na lądzie przeżywa kryzys jeśli chodzi o realizację projektów. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW – Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft), ilość wydawanych pozwoleń na nowe turbiny lądowe spadła o 70 procent od 2016 roku. Do tego dochodzą także spory prawne pomiędzy władzami landów a grupami protestujących, którzy są przeciwni nowym instalacjom na terytorium Niemiec.
W 2018 roku w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech pracowało około 25 tysięcy osób, a dochody branży wzrosły do dziewięciu miliardów euro. Komisja Europejska przewiduje dużą ekspansję energetyki morskiej do 2050 roku. Celem Europy jest uzyskanie 450 GW mocy na morzu. Liderem branży offshore w Europie mają być Wielka Brytania oraz Niemcy.
Clean Energy Wire/Bundesverband WindEnergie Patrycja Rapacka