AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Przez dopłaty do OZE w przyszłym roku Niemcy zapłacą więcej za energię

fot. Pixabay

Z związku z pakietem klimatycznym niemiecki rząd chce zwolnić klientów energii elektrycznej od 2021 r. Na dopłatę EEG. Jednak w nadchodzącym roku udział zielonej energii elektrycznej na razie wzrośnie.

Ceny energii w Niemczech

W przyszłym roku energia elektryczna będzie w Niemczech znacznie droższa, gdyż opłata za promowanie zielonej energii elektrycznej wzrośnie o ponad pięć procent. Zostało to ogłoszone we wtorek przez operatorów głównych sieci energetycznych. Tak zwana dopłata EEG (Erneubare-Energien-Gesetz – niem. ustawa o odnawialnych źródłach energii – red.) wynosić będzie 6,756 centów za kilowatogodzinę w nadchodzącym roku, czyli o 5,5 procent więcej niż w tym roku. Dopłata EEG stanowi około jednej czwartej ceny energii elektrycznej i finansuje stałe wynagrodzenie, które dotychczas otrzymywali producenci zielonej energii elektrycznej, niezależnie od ceny rynkowej za dostarczanie energii elektrycznej. Inne składniki ceny energii dla klientów prywatnych obejmują podatki, inne opłaty i dopłaty, a także koszty wytwarzania i opłaty sieciowe.

Portal porównawczy Verivox zakłada jednak wzrost cen energii elektrycznej niezależnie od dopłaty EEG. Oprócz podwyżki dopłaty EEG widoczne były również wzrosty innych składowych ceny energii elektrycznej. Według prognozy opłaty sieciowe, które stanowią około jednej czwartej ceny energii elektrycznej, wzrosną w nadchodzącym roku. Konsumenci w Niemczech płacili już najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie obok Duńczyków.

Jednak w zamian za cenę CO2 w sektorze transportu i budownictwa rząd federalny planuje obniżyć cenę energii elektrycznej. Koalicja rządząca chce odciążyć zwłaszcza rodziny oraz małe i średnie firmy.

Krytyka

Wiceprzewodniczący frakcji FDP w Bundestagu Christian Dürr skrytykował niemiecką politykę klimatyczną: – Żaden inny kraj nie wydaje tak dużo pieniędzy na działania na rzecz klimatu i osiąga tak mało. Przez 19 lat EEG kupowało ochronę klimatu za zdecydowanie zbyt wysoką cenę, zwłaszcza kosztem gospodarstw domowych o małych i średnich dochodach . To nie jest ani uczciwe, ani ekonomiczne – powiedział. Dodał, że FDP wzywa do zniesienia EEG i opłaty EEG.

Dopłatę EEG wprowadzono w celu promowania wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Przedsiębiorstwa szczególnie energochłonne są w dużej mierze zwolnione z części dopłaty, dlatego inni konsumenci muszą ponosić odpowiednio wyższą część kosztów.

Die Zeit/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X