Niemcy powołały pełnomocnika do spraw przesyłu gazu przez Ukrainę. Będzie negocjował w sprawie Nord Stream 2

20 sierpnia 2021, 12:30 Alert
Bundestag Government Buildings Reichstag Berlin
Bundestag. Fot. Max Pixels

18 sierpnia rząd federalny Niemiec mianował Georga Grafa Waldersee specjalnym przedstawicielem do spraw przesyłu gazu przez Ukrainę. Jest to jeden z elementów porozumienia pomiędzy USA a Niemcami, które ma określić warunki pracy Nord Stream 2 po ukończeniu jego budowy.

Wypełnianie zapisów porozumienia o Nord Stream 2

Niemcy zobowiązały się powołać specjalnego pełnomocnika w sprawie przedłużenia przesyłu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy po 2024 roku. Na tę funkcje wybrany został Georg Waldersee, który już wcześniej piastował ją w 2019 roku, podczas negocjacji umowy przesyłowej między Gazpromem a Naftogazem. Wraz z ponownym powołaniem Georga Grafa Waldersee na specjalnego przedstawiciela, rząd niemiecki będzie opowiadał się za przedłużeniem umowy między Ukrainą a Rosją do dziesięciu lat po wygaśnięciu dotychczasowej umowy z końcem 2024 roku.

Specjalny pełnomocnik ma prowadzić negocjacje ze wszystkimi stronami zainteresowanymi porozumieniem w formacie bilateralnym i multilateralnym. Kilka tygodni temu prezydent USA Joe Biden powołał na stanowisko Amosa Hochsteina, Amerykanina, byłego wiceprezesa ukraińskiego Naftogazu, znanego krytyka projektu Nord Stream 2.

Rząd Niemiec/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Kim jest człowiek Bidena do spraw Nord Stream 2 i czy Ukraina będzie adwokatem Polski?