AlertAtomEnergetykaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

Niemcy przekonują, że atom nie pomoże. Na zależność od Rosji zapasy i OZE

Niemcy i Rosja fot. topwar

Niemcy i Rosja fot. topwar

Ministerstwa środowiska i gospodarki Niemiec przeprowadziły audyt z którego wynika, że przedłużenie życia elektrowni jądrowych w tym kraju „tylko w niewielkim stopniu przyczyniłoby się do usunięcia problemu”, czyli zależności energetycznej od Rosji atakującej Ukrainę.

– Oba ministerstwa oceniły czy i do jakiego stopnia przedłużenie czasu pracy elektrowni jądrowych przyczyniłoby się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego z punktu widzenia agresji rosyjskiej na Ukrainie, która narusza prawo międzynarodowe a także zmniejszenia obecnej, wysokiej zależności od dostaw z Rosji – czytamy w komunikacie.

– Główne pytanie brzmi: czy dłuższa praca atomu zrekompensuje możliwe ograniczenia dostaw następnej zimy, ale została wzięta pod uwagę także możliwość przedłużenia ich pracy przez kilka lat. Oba ministerstwa doszły do wniosku, że taki ruch przyczyniłby się tylko w niewielkim stopniu do rozwiązania problemu, przy wysokich kosztach ekonomicznych oraz ryzyku konstytucyjnym i bezpieczeństwa. Po rozważeniu korzyści i strat przedłużenie życia trzech działających elektrowni jądrowych nie jest rekomendowane, także w odniesieniu do obecnego kryzysu gazowego – tłumaczą resorty.

Alternatywa to zmniejszenie zależności od importu z Rosji i rozwój energetyki odnawialnej. Rząd federalny ma od kilku tygodni zabiegać o uzupełnienie zapasów gazu i węgla, a firmy energetyczne dywersyfikują źródła dostaw. Rząd niemiecki ma także przedstawić nową strategię bezpieczeństwa energetycznego uwzględniającą rozwój OZE.

Trwa atak Rosji na Ukrainę. Jeden z postulatów podnoszonych w debacie o tym jak reagować w celu uniezależnienia się od surowców rosyjskich i uderzenia w reżim Władimira Putina jest wykorzystanie wszelkich dostępnych mocy wytwórczych oraz ograniczenie lub zatrzymanie importu węglowodorów z Rosji.

BMUV/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Plany Polski mogą się powieść. Renesans atomu w raporcie BNEF (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...

Udostępnij:

Facebook X X X