AlertEnergetykaRopa

Niemcy ciągną ropę z Kazachstanu w przeddzień rozstrzygnięcia o derusyfikacji Rafinerii Schwedt

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Kazachstan zamierza dalej wysyłać ropę do Niemiec podczas gdy nadchodzi rozstrzygnięcie w sprawie derusyfikacji Rafinerii Schwedt, od której mogą zależeć dalsze dostawy spoza Rosji przez naftoport w Gdańsku.

Kazachstan zamierza w kwietniu wysłać do Niemiec kolejne 20 tysięcy ton ropy przez Ropociąg Przyjaźń. Dostawy w całym 2023 roku mają sięgnąć 300 tysięcy ton. Pierwsza transza 20 tysięcy ton dotarła tam w lutym.

Dostawy ropy kazachskiej trafiają do Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich, która porzuciła kierunek rosyjski po inwazji na Ukrainie i musiała przez to obniżyć przerób ropy do około 50 procent. Surowiec z Kazachstanu trafia Ropociągiem Przyjaźń przez Polskę, a pozostałe źródła to naftoporty w Rostocku oraz Gdańsku.

Polacy oczekują derusyfikacji Rafinerii Schwedt poprzez usunięcie Rosnieft Deutschland, udziałowca większościowego z 54 procentami akcji. W zamian oferują dostęp do naftoportu w Gdańsku. Niemcy są u progu decyzji w tej sprawie. 14 marca sąd niemiecki ma orzec w sprawie skargi Rosnieftu na wprowadzenie zarządu powierniczego do Schwedt. Daje on kontrolę na decyzjami, ale nie przychodami, w ręce agencji Bundesnetzagentur.

Po tym rozstrzygnięciu Niemcy mogą przedłużyć zarząd powierniczy o kolejne pół roku lub zastąpić go derusyfikacją z opcją wejścia PKN Orlen z Polski do akcjonariatu.

TASS/Wojciech Jakóbik

Fedorska: Wszystkie bajki wokół niemieckiej Rafinerii Schwedt (REPORTAŻ)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X