Niemcy chcą więcej ropy z pralni Kazachstanu. Rozmowy są koordynowane z Rosją

27 października 2023, 11:45 Alert

Ministerstwo energetyki Kazachstanu podało, że rozmawia o zwiększeniu dostaw ropy do Niemiec przez Rosję do 2 mln ton rocznie. Kontrowersje budzi wykorzystanie Ropociągu Przyjaźń, a rozmowy są koordynowane z Rosjanami.

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter
Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

– Podczas wizyty prezydenta Kazachstanu w Niemczech strona niemiecka wyraziła zainteresowanie zwiększeniem dostaw ropy kazachskiej. Obecnie trwają negocjacje koordynowane ze stroną rosyjską w zakresie zapewnienia przesyłu ropy z Kazachstanu przez terytorium Federacji Rosyjskiej i z rafineriami na temat możliwości otrzymania ropy – czytamy cytat z ministra Almasadama Stakalijewa w komunikacie rosyjskiej agencji TASS.

KazTransOil wykorzystuje przepustowość 1,2 mln ton zarezerwowaną w Ropociągu Przyjaźń w 2023 roku na potrzeby dostaw 100 tysięcy ton miesięcznie na rynek niemiecki, szczególnie do Rafinerii Schwedt z udziałami rosyjskiego Rosnieftu. KazTransOil ma umowę o przesyle ropy z rosyjskim Transnieftem na 2024 rok.

Dostawy przez Rosję rodzą obawy Polski o wykorzystanie fizycznie ropy rosyjskiej oraz współpracę z firmami rosyjskimi pomimo inwazji na Ukrainie.

TASS / Wojciech Jakóbik

Kazachstan daje Niemcom farbowaną ropę spoza Rosji i może dać niechińskie surowce krytyczne