Niemcy korzystają z rosyjskiej ropy w wersji indyjskiej

2 października 2023, 09:15 Alert

Federalny Urząd Statystyczny podał, że w 2023 roku Niemcy zakupiły od Indii produkty naftowe o wartości 451 milionów euro. Jest to dwunastokrotnie więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Większość krajów zachodnich zrezygnowała z bezpośredniego importu ropy z tego kraju ze względów politycznych po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie znalazły się państwa, w tym głównie Indie, ale także Turcja oraz Węgry, które kupują duże ilości rosyjskiej ropy i przerabiają ją w swoich rafineriach, następnie sprzedają te produkty na rynkach międzynarodowych. W ten sposób przerobiona ropa z Rosji trafia jako paliwo na rynki zachodnie.

Indie robią to obecnie na największą skalę – podaje niemiecka telewizja publiczna ZDF. Dane Federalnego Urzędu Statystycznego świadczą o tym, że szczególnie duże ilości dotyczą diesla z Indii, który trafia do Niemiec.

Niemcy, które otrzymywały rosyjską ropę głównie przez północną nitkę ropociągu „Przyjaźń” wykluczyły te dostawy od pierwszego stycznia. Udział Rosji w całkowitym imporcie ropy naftowej do Niemiec spadł z 36,5 procent w styczniu 2022 roku do 0,1 procent w styczniu 2023 roku.

Federalny Urząd Statystyczny / ZDF / Aleksandra Fedorska

Niemcy i Czesi uczą się na błędach w gazie oraz energii idąc w ślad Polski