Niemiecki rząd federalny i kraje związkowe chcą uzgodnić cenę maksymalną energii i gazu

2 listopada 2022, 09:15 Alert

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się z szefami rządów krajów związkowych, ponieważ rząd federalny chce wprowadzić ceny maksymalne gazu, wcześniej niż planowano. Dodatkowo Berlin chce zmusić producentów energii elektrycznej do obniżenia taryfy. Cena maksymalna gazu ma zostać wprowadzona od pierwszego marca 2023 rou, ale nie jest wykluczone, że będzie to stosowane z mocą wsteczną od pierwszego lutego.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Flickr.com.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Flickr.com.

Cena maksymalna energii i gazu w Niemczech

– Cena maksymalna, która ma dotyczyć także energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku. Cena energii elektrycznej ma być ograniczona do 40 centów za kilowatogodzinę. Będzie to jednak obowiązywać tylko tzn. “próg podstawowy” o ilości 80 proc. rocznego zużycia – pisze niemiecka gazeta Die Welt.

Dla przedsiębiorstw przemysłowych ceny energii elektrycznej zostałyby ograniczone do 13 centów za kilowatogodzinę w przypadku 70 procent zużycia z poprzedniego roku.

Ulga dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw ma być finansowana z parasola obronnego w wysokości do 200 mld euro, którym rząd federalny chce zamortyzować skutki wysokich cen energii.

Die Welt/Aleksandra Fedorska