Energia za 6 centów. Oto nowy plan ratowania przemysłu w Niemczech

5 maja 2023, 14:00 Alert

Federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił projekt niższych cen energii dla przedsiębiorstw energochłonnych w Niemczech.

Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.
Robert Habeck na Berlin Energy Transition Dialogue. Fot. Wojciech Jakóbik.

Celem jest zawiązanie szerokiego sojuszu społecznego i politycznego tej kwestii, która ma kluczowe znaczenie dla dobrobytu naszego kraju – ogłosił minister w komunikacie prasowym. Niemiecki przemysł ma uzyskać bezpośredni dostęp do prądu ze źródeł odnawialnych i pobierać go w cenach wytworzenia. Przedsiębiorstwa będą zawierać kontrakty różnicowe (CfD) z producentami OZE, która niemieckie państwo będzie dodatkowo zabezpieczać gwarancjami państwowymi.

Ministerstwo proponuje cenę energii elektrycznej w wysokości 6 eurocentów za KWh. Propozycja będzie dotyczyła 80 procent zużycia prądu. Aby uzyskać tani prąd niemieckie firmy będą musiały zobowiązać się do utrzymania produkcji w Niemczech, przestrzegania poziomu plac, uzgodnionego ze związkami zawodowymi oraz przeprowadzenia transformacji energetycznej w zakładach.

W marcu ceny prądu w Niemczech wyniosły ponad 48 centów/KWh dla odbiorców prywatnych. W porównaniu z krajami rozwiniętymi jest to najwyższa cena energii na świecie. Według Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW) średnia cena energii elektrycznej dla przemysłu na początku 2023 roku wynosiła w Niemczech 40,11 centów/kWh.

Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu / BDEW / Aleksandra Fedorska

Zielona ekspansja gospodarcza: USA kontra Unia. Spięcie