AlertBezpieczeństwo

Rosyjski szpieg w niemieckiej służbie wywiadowczej?

Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) zatrzymał 22 grudnia mężczyznę, który miał we własnych szeregach Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) pracować dla Rosjan.

Moskwa po inwazji na Ukrainę znacznie zintensyfikowała swoją działalność agenturalną w Niemczech i innych krajach zachodnich. – zaznacza niemiecka gazeta Handelsblatt i tłumaczy, że właśnie w kontekście wojny na Ukrainie Aresztowanie potencjalnego rosyjskiego szpiega w niemieckich służbach – jest szczególnie drażliwe na tle napięć z Rosją.

Prokuratura nie podała do wiadomości publicznej, jakie informacje podejrzany Carsten L. przekazywał Rosjanom, ale Handelsblatt podaje, że informacje te przekazane były rosyjskiemu wywiadowi w bieżącym roku. Co oznaczałoby, że miały związek z inwazją Rosji na Ukrainę, która zaczęła się 24 lutego.

Przewodniczący BND Bruno Kahl zaznaczył, że BND sama wykryła, że ma w swoim gronie osobę pracująca dla Rosjan. – Gdy podejrzenia okazały się uzasadnione, natychmiast zawiadomiono prokuratora federalnego – powiedział Kahl.

Eksperci od spraw bezpieczeństwa oraz Federalny Urząd Ochrony Konstytucji uważają, że Rosjanie zwiększyli intensywność działań szpiegowskich w Niemczech i większości innych krajów. – Zaraz na początku rosyjskiej inwazji Niemcy wydaliły kilkudziesięciu członków rosyjskiej ambasady, którzy według informacji wywiadowczych zostali jednoznacznie zidentyfikowani jako agenci wywiadu. Według wcześniejszych informacji Urzędu Ochrony Konstytucji, na niemieckiej ziemi wciąż jednak przebywają tacy, którzy nie zostali jeszcze wykryci – podaje Handelsblatt.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska

Rosyjscy szpiedzy zadomowili się w niemieckim ministerstwie gospodarki


Powiązane artykuły

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Polska czasowo przywraca kontrole na granicy z Niemcami i Litwą

Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 7 lipca Polska przywraca czasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Oficjalnym powodem...
Okręt podwodny klasy Dolphin, Izrael. Źródło: Wikimedia

Norwedzy rezygnują z niemieckiego producenta okrętów dla Izraela

Największy norweski fundusz emerytalny KLP pozbył się udziałów w niemieckim koncernie Thyssenkrupp. Jak komunikuje, chce uniknąć współudziału w łamaniu praw...

Udostępnij:

Facebook X X X