AlertEnergetykaGaz.

Niemcy przerzucają koszty gazowe na sąsiadów

Gazociągi. Źródło: freepik

Gazociągi. Źródło: freepik

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, korzystające z przesyłu gazu przez Niemcy, w tym Polska, skrytykowały podwyżkę dopłat do cen gazu magazynowanego na terenie kraju i przesyłanego za granicę przez niemieckie gazociągi. Dopłata w wysokości 1,86 euro za megawatogodzinę od początku roku wzrosła o ponad pięć procent.

Czechy, Austria, Polska, Węgry i Słowacja uważają niemiecką politykę cenową za “niesprawiedliwą”. Ich zdaniem, drogi gaz z Niemiec utrudnia odwrócenie się od taniego gazu z Rosji.

Dodatkowa opłata za magazynowanie gazu w Niemczech została wprowadzona w 2022 roku, kiedy zostały one odcięte od rosyjskich dostaw gazu, z powodu wojny na Ukrainie. W zamian niemiecki rząd musiał kupować gaz drożej z innych kierunków. Niemiecki rząd wypełnił krajowe magazyny gazu po brzegi i przygotował się na kryzys, który nigdy się nie zmaterializował.

Szczególnie głośna krytyka płynie z Czech. – Dopłaty te sprawiają wrażenie, że Niemcy chcą przerzucić koszty swoich problemów związanych z zakupami gazu na innych – podaje niemiecka gazeta regionalna Ostsee-Zeitung.

Niemcy po wybuchu gazociągu Nord Stream jesienią 2022 roku importowały gaz ziemny głównie z Norwegii i Holandii. Jednocześnie udało im się ograniczyć krajowe zużycie gazu.

Ostsee-Zeitung / Aleksandra Fedorska

Zachmann: Powrót Niemiec do Nord Stream 2 byłby zaskoczeniem (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X