Niemiecki urząd ochrony konstytucji zainteresuje się organizacją proklimatyczną “Letzte Generation”

16 marca 2023, 09:15 Alert

Urząd Ochrony Konstytucji chce zbadać, czy ruch klimatyczny “Letzte Generation” wymaga obserwacji pod kątem działań terrorystycznych oraz sprzecznych z niemiecką ustawą zasadniczą.

fot. pixabay.com


Państwowa stacja telewizyjno-radiowa Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) zwraca uwagę na słowa, które wypowiedział w styczniu prezes Urzędu Ochrony Konstytucji ThomMówił on wówczas, że Letzte Generation nie budzi obaw o bezpieczeństwo i porządek publiczny w Niemczech. Jednocześnie tygodnik der Spiegel opisał śledztwo prowadzone przez urząd ochrony konstytucji, w którym urzędnicy badali działania organizacji pod kątem ekstremizmu.

W rozmowie z MDR saksoński polityk Valentin Lippmann zaznaczył, że badanie przez Urząd Ochrony Konstytucji to najniższy szczebel działania w drodze do określenia, czy istnieją przesłanki do obserwacji.

Organizacja Letzte Generation powstała w Niemczech na początku 2021 roku. Ruch ten korzysta z instrumentów nieposłuszeństwa obywatelskiego, aby zmusić rządy do podjęcia działań przeciwko kryzysowi klimatycznemu. Aktywiści m.in. blokują autostrady, lotniska i zakręcają wentyle ropociągów.

mdr/Aleksandra Fedorska

Fedorska: Holandia w stanie wojny klimatycznej z wyborami lokalnymi w tle