Większość Niemców chce dokończenia Nord Stream 2 i odrzuca gaz z USA

14 września 2020, 13:45 Alert

Według badania Barometr Trendu przeprowadzonego przez instytut badania rynku i opinii na zlecenie RTL, 52 procent Niemców uważa, że budowa Nord Stream 2 powinna zostać dokończona pomimo widma sankcji amerykańskich i próby zabójstwa Aleksieja Nawalnego. 

Niemcy nadal chcą Nord Stream 2

67 procent respondentów uważa, że Niemcy nie zdołają zaspokoić swojego zapotrzebowania energetycznego opierając się tylko na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). 51 procent badanych twierdzi, że do bilansowania OZE powinno się wykorzystywać gaz ziemny, a 24 procent zaznacza, że stabilizatorem powinna być energia jądrowa. Trzy procent respondentów uważa, że Niemcy powinny postawić na energię z ropy naftowej a dwa procent z węgla.

Gaz cieszy się największym poparciem wśród zwolenników Zielonych (55 procent) i SPD (67 procent). Energia jądrowa ma największe poparcie wśród wyborców FDP (35 procent) oraz AFD (44 procent)

52 procent zapytanych Niemców nadal uważa Nord Stream 2 za słuszny projekt. Przeciwnego zdania jest 38 procent respondentów. Nord Stream 2 ma największych zwolenników wśród wyborców AFD (73 procent), FDP (62 procent), Die Linke (59 procent) oraz SPD (58 procent). Największymi oponentami projektu są wyborcy Zielonych (51 procent).

W kontekście otrucia Aleksieja Nawalnego i pojawiających się postulatach na temat wstrzymania projektu, zwolennikami takiego rozwiązania jest 28 procent Niemców. 60 procent uważa, że brakujący odcinek powinien zostać dobudowany. Wyborcy Zielonych twierdzą, że budowę gazociągu powinno się zarzucić na tym etapie. Takie zdanie wyraziło 44 procent stronników partii Zielonych, co przewyższa zwolenników dokończenia inwestycji o cztery punkty procentowe.

Niemcy nie chcą LNG z USA

Respondenci bardzo krytycznie wypowiedzieli się na temat ewentualnego sprowadzania nośników energii z USA.

Ankietowani zostali zapytani o intencje Donalda Trumpa w kwestii blokady Nord Stream 2. Jeden procent z nich odpowiedziało, że motywacją prezydenta jest ochrona bezpieczeństwa Europy. 95 procent respondentów uważa, że próba storpedowania bałtyckiego rurociągu jest podyktowana chęcią szerszego wkroczenia z gazem ze Stanów Zjednoczonych do Europy.

95 procent respondentów jest przeciwko importowi LNG z USA. Taki pomysł popiera dwa procent Niemców.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-11 września na bazie 1001 respondentów.

PressePortal/Mariusz Marszałkowski

Wójcik: Rośnie flota tankowców na LNG z USA z polskim akcentem