AlertEnergetykaGaz.

Spór o Nord Stream 2 wewnątrz administracji Bidena?

Antony Blinken i Joe Biden. Fot. YAFBiden

Antony Blinken i Joe Biden. Fot. YAFBiden

Washington Post podaje, że decyzję o nienakładaniu ostrych sankcji na projekt Nord Stream 2 poprzedził ostry spór wewnątrz administracji prezydenta Joe Bidena. 

Spór Bidena i Blinkena

Według gazety, Departament Stanu na czele z jego szefem, Anthonym Blinkenem, wice sekretarzem Wendy Shermanem i podsekretarzem stanu Victorią Nuland opowiadał się za ostrymi sankcjami na Nord Stream 2, włącznie z objęciem spółki operatora projektu Nord Stream 2 AG, oraz jego dyrektora generalnego Mathiasa Warniga.

Po przeciwnej stronie barykady stanął prezydent Biden wspierany przez doradców z Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC). Według Bidena i członków NSC, decyzja o nałożeniu ostrych sankcji pogorszyłaby relacje z Niemcami, z którymi USA chcą współpracować w sprawach międzynarodowych.

W opinii części administracji przeciwnej sankcjom, nie warto narażać relacji z Niemcami w obliczu rychłego zakończenia projektu gotowego w 96 procentach.

Decyzja o nienałożeniu ostrych sankcji wywołała oburzenie obu partii w Kongresie, a Bob Mendez, lider demokratów w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych dołączył do republikanów, by skrytykować ten ruch. – Ta decyzja wywołała niepewność w wielu zakątkach Europy – powiedział Mendez.

WP/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Złoty spaw nie kończy budowy Nord Stream 2 (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X