AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Niemcy są wściekli na polski rząd o Nord Stream. „Nie zapomnimy im tego”

Nord Stream 2

Wyciek gazu z Nord Stream 2. Fot. SWEDISH COAST GUARD/AFP/East News

Według publikacji dziennika Spiegel, rząd w Berlinie jest wściekły na rząd Donalda Tuska o to, że polska prokuratura nie zatrzymała podejrzanego o udział w sabotażu na gazociągach Nord Stream przebywającego na terenie Polski.

Berlin zły na Polaków

W czerwcu niemiecka prokuratura wydała europejski nakaz aresztowania za Ukraińcem Wołodymyrem Z. profesjonalnym nurkiem, który według niemieckich śledczych miał być zaangażowany w wysadzenie dwóch gazociągów leżących na dnie Morza Bałtyckiego.

Z. w momencie wydania nakazu miał przebywać już w Polsce, co oznaczało konieczność aresztowania jego i doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości. Jednak, według niemieckiej gazety, ktoś z kręgów rządowych w Polsce uprzedził Ukraińców o planowanej akcji zatrzymania i Ukrainiec zdołał samochodem należącym do ukraińskiej ambasady opuścić terytorium Polski.

Jak informuje Spiegel, władze niemieckie są wściekłe na Polskę „Nie zapomnimy im tego” mówią anonimowo niemieccy politycy. Tymczasem cytowani polscy politycy pytają retorycznie “Po co mielibyśmy go aresztować, skoro należy mu się nagroda?”

Do doniesień niemieckich mediów odniósł się również szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. W krótkim wpisie na Twitterze napisał “My też nie zapomnimy” nawiązując do uporu Niemiec przy budowie tej szkodliwej dla Europy infrastruktury gazowej.

Do wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 doszło 26 września 2022 roku. Nie jest jasne kto zlecił wysadzenie projektu energetycznego łączącego Rosję i Niemcy. Moskwa i Berlin oskarża o to Ukrainę, jednak od początku były przesłanki, że wysadzenie gazociągów było operacją „false flag” przygotowaną przez służby rosyjskie.

Spiegiel / Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Nord Stream 1 i 2 padły ofiarą sabotażu


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X