Niemcy wytworzą wodór nawet z węgla. Sojusz z udziałem partnera Nord Stream 2

9 kwietnia 2020, 07:00 Alert
Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper
Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper

Siemens połączy siły z Uniperem w celu rozwoju wykorzystania wodoru – zielonego i tego z gazu mogącego pochodzić z Nord Stream 2 oraz spalania go w elektrowniach węglowych przestawionych na paliwo gazowe.

Firmy ogłosiły 8 kwietnia, że podpisały umowę o współpracy na rzecz dekarbonizacji sektora wytwarzania energii i łączenia go z innymi sektorami (sector coupling). Uniper to jeden z największych użytkowników paliw kopalnych do wytwarzania energii. Siemens rozwija technologię elektrolizy pozwalającą pozyskać wodór z wykorzystaniem nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Pierwsze instalacje zielonego wodoru Unipera powstały w Falkenhagen w 2013 roku i Hamburgu w 2015 roku.

Siemens ma wykorzystać elektrownie gazowe i magazyny gazu Unipera do wytwarzania oraz transportu wodoru. Prezes Unipera Andreas Schierenbeck zadeklarował, że dekarbonizacja sektora gazowego jest jednym z priorytetów przemysłu niemieckiego. – Po odejściu od węgla i przejściu na dostawy energii z gazu, wykorzystanie gazu przyjaznego środowisku będzie znaczącym krokiem ku udanej transformacji sektora energetycznego, więc dekarbonizacja sektora gazowego, w tym sektora wytwarzania energii z gazu, jest kluczowa, jeśli Niemcy i Europa mają osiągnąć cele klimatyczne – ocenił. Unia Europejska chce być neutralna klimatycznie do 2050 roku, co oznacza dekarbonizację gospodarki do stopnia dającego neutralny wpływ na środowisko do końca tego półwiecza. Uniper chce być neutralny klimatycznie do 2035 roku.

Siemens ma także ocenić możliwość wykorzystania do tego celu elektrowni węglowych znajdujących się w portfolio Unipera, który zadeklarował, że zamknie je lub przekształci do 2025 roku. Tymczasem latem 2020 roku ma zostać przyłączony do sieci nowy, czwarty blok węglowy Elektrowni Datteln należącej do tej firmy.  Uniper zamierza przestawić te jednostki na gaz i umożliwić im spalanie wodoru wytwarzanego w jego instalacjach. – Jesteśmy gotowi inwestować i przyjąć kurs strategiczny na przyspieszenie dekarbonizacji naszego portfolio. W tym celu ważne jest łączenie różnych rodzajów energetyki, otwarte poszukiwanie technologii i współpraca z zaufanymi partnerami wysokotechnologicznymi jak Siemens – powiedział Schierenbeck. – Nasza przyszłość to wodór – powiedział Jochen Eickholt, członek zarządu Siemensa.

Rząd niemiecki rozważa jaką technologię wodorową wesprzeć w strategii wodorowej, która miała zostać przyjęta do końca 2019 roku, ale prace nad nią opóźniły się przez spór między zwolennikami zielonego wodoru z OZE a niebieskiego wodoru z gazu, który mógłby pochodzić nawet ze spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji. Oficjalnie rząd niemiecki opóźnia prace nad strategią ze względu na pandemię koronawirusa. Warto dodać, że Uniper jest partnerem finansowym wspomnianego Nord Stream 2.

Uniper/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową