Niemcy zwiększają zakupy od Gazpromu. Niemiecki zwrot energetyczny na rosyjski gaz

3 lipca 2015, 06:52 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Nord Stream. Grafika: Gazprom

Jak poinformował Gazprom w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku w czerwcu o 20,2 procent zwiększył eksport gazu do Niemiec.

– Niemcy w dalszym ciągu zwiększają zakupy rosyjskiego gazu – czytamy w oświadczeniu spółki.

Gazprom nie ujawnił konkretnej ilości surowca jaka została dostarczona za Odrę w czerwcu. Analogiczna sytuacja miała miejsce w odniesieniu do danych o całkowitej wielkości eksportu w okresie styczeń-czerwiec 2015 roku.

Niemcy ogłosili wczoraj, że w ramach polityki zwrotu energetycznego (Energiewende) do 2017 roku zamierzają zakończyć pracę 13 procent elektrowni na węgiel brunatny o łącznej mocy 2,7 GW. Dzięki temu mają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 11 mln ton rocznie w 2020 roku.

Minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel zadeklarował, że likwidowane elektrownie zostaną zastąpione gazowymi.

Obecnie z 513,9 TWh energii elektrycznej produkowanej w Niemczech jedynie 6 procent pochodzi z elektrowni gazowych. W ostatnich pięciu latach generacja z tego źródła zmniejszyła się prawie o połowę z 59,9 do 31,4 TWh. Gazprom liczy na to, że Niemcy będą zwiększać zapotrzebowanie. Wróży wzrost zainteresowania rosyjskim surowcem na skalę całego kontynentu.

Między innymi ze względu na prognozy dotyczące wzrostu Rosjanie zaproponowali rozbudowę gazociągu Nord Stream o dwie nowe nitki. Do konsorcjum na rzecz budowy zgłosiły się Shell, OMV, i E.on a według deklaracji Gazpromu w kolejce stoją następne europejskie firmy.