NIK rozpoczęła kontrolę węglowej Ostrołęki

2 grudnia 2020, 14:00 Alert

Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych Najwyższej Izby Kontroli (NIK) rozpoczął kontrolę inwestycji w blok energetyczny Ostrołęka C. W lutym 2020 roku została podjęta decyzja o wstrzymaniu prac budowy bloku węglowego, PKN Orlen jako nowi właściciel Energi podjął decyzję o zastąpieniu węgla gazem. Według różnych szacunków, na tę inwestycje wydano prawie miliard złotych, jednak jej rozliczenie nadal trwa. Pierwotny koszt został oszacowany na około pięć miliardów złotych.

Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Zmiana na gaz

NIK informuje, że kontrola obejmie poszczególne kwestie dotyczące budowy bloku energetycznego i związane ze wstrzymaniem projektu.

Warto przypomnieć, że za budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce odpowiedzialna była spółka Elektrownia Ostrołęka, której partnerami były Energa i Enea. Wykonawcą była firma GE. W lutym 2020 roku spółki podjęły decyzję o wstrzymaniu finansowania i czasowym zawieszeniu budowy. W połowie kwietnia PKN Orlen sfinalizował przejęcie Energi, a w czerwcu została podjęta decyzja o zmianie technologii opartej na węglu na tę opartą na paliwie gazowym.

Tchórzewski: Decyzja o budowie Elektrowni Ostrołęka C na gaz była bardzo odważna

Większa moc zainstalowana

PKN Orlen zamierza też zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach gazowych z 1,1 GW do 2,0 GW. Chodzi m.in. o nowe obiekty w Gdańsku, Grudziądzu i Elblągu, a także projekt Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok .750 MW, która będzie oparta na gazie. Jeśli chodzi o tę inwestycję, to obecnie trwa jej rozliczenie, a nowa umowa jest uzależniona od rozliczenia „umowy węglowej”. Do niej potrzebna jest Enea, której w projekcie gazowym już może nie być, ale Orlen nie komentuje tych przypuszczeń do czasu zawarcia umowy z potencjalnym wykonawcą.

Portal Moja Ostrołęka podaje, że władze miasta wydały już zgodę na adaptację i zmiany na terenie wstrzymanej budowy Elektrowni Ostrołęka C. – Dwa pylony mogą zostać zdemontowane. Rozebrany zostanie też wieniec chłodni kominowej. Demontaż elementów niezrealizowanej inwestycji będzie prawdopodobnie kosztował kilka milionów złotych. Pylony i wieniec chłodni kominowej mają zniknąć jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku – czytamy w informacji z końca listopada.

NIK/Twitter/Moja-Ostrołęka/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Gaz w ostatnim nowym bloku węglowym w Europie