Rosnący gracz na rynku energii poszerza ofertę Polakom

8 lutego 2021, 15:15 Alert

Giełda energii Nord Pool uruchomi dziewiątego lutego rynek dnia następnego w Polsce. To nowy obszar działalności pozwalający handlować energią uczestnikom na nowym parkiecie, który według tego podmiotu wzmocni konkurencję.

Giełda. Fot. Freepik
Giełda. Fot. Freepik

Nord Pool uruchomił we wrześniu 2020 roku rynek dnia bieżącego w Polsce. Pozwala handlować energią we w sumie 16 krajach, dając dostęp do rynku nordyckiego, krajów bałtyckich, austriackiego, belgijskiego, francuskiego, niemieckiego, luksemburskiego, holenderskiego i polskiego. Dziewiątego lutego poszerzy ofertę o rynek dnia następnego. – W coraz bardziej konkurencyjnym dla giełd energii elektrycznej otoczeniu świadczenie usług na kolejnym nowym rynku daje klientom realny wybór tego jak, kiedy i gdzie chcą handlować – przekonuje Marianne Wergeland Jenssen, dyrektor do spraw rynków w Nord Pool.

Rynek dnia następnego funkcjonuje w Polsce na Towarowej Giełdzie Energii od 30 czerwca 2000 roku. Pozwala na transakcje spot pozwalające handlować energią elektryczną. Nord Pool to pierwsza międzynarodowa giełda energii założona w 1993 roku i jest obecnie zarządzana przez giełdę Euronext oraz operatorów sieci elektroenergetycznej z krajów nordyckich i bałtyckich. Jest nominowanym operatorem rynku energii w piętnastu krajach, w tym we Francji, Niemczech, Norwegii i Szwecji.

Nord Pool/Wojciech Jakóbik