Najwięksi ubezpieczyciele branży morskiej odradzają angażowanie się w Nord Stream 2

22 września 2020, 10:00 Alert
fot. Nord Stream 2
fot. Nord Stream 2

Międzynarodowa organizacja zrzeszająca największych na świecie ubezpieczycieli z branży morskiej International Group P&I Club wydała ostrzeżenie przed ubezpieczaniem i reasekuracją aktywności związanych z budową gazociągu Nord Stream 2.

Klub ostrzega przed sankcjami wobec Nord Stream 2

IGP&I jest stowarzyszeniem trzynastu największych firm ubezpieczeniowych branży morskiej. Firmy te odpowiadają za ubezpieczenia 90 procent globalnego tonażu morskiego.

W oświadczeniu wydanym przez członków można przeczytać, że zastosowanie amerykańskich sankcji zarówno w ramach CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) jak i PEESA (Protecting Europe’s Energy Security Act) poważnie zagraża firmom ubezpieczeniowym, które podejmą się działań ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych wobec projektu Nord Stream 2.

– Przypominamy członkom stowarzyszenia, że nie powinni podejmować żadnej aktywności, która naraża pozostałych członków stowarzyszenia na ryzyko sankcji. Klub nie zamierza podejmować żadnych aktywności handlowych w odniesieniu do tych dwóch projektów ze względu na bezpośrednie zagrożenie sankcjami wobec projektów Nord Stream 2 i Turkish Stream – brzmi konkluzja oświadczenia.

Według klubu, największe zagrożenie dla armatorów i ubezpieczycieli może nieść znowelizowana ustawa PEESA, która nie zawiera w swoich zapisach granicznych wartości kontraktów, od których sankcje miałyby znaleźć zastosowanie. Zarówno CAATSA jak i PEESA przewidują pełen zakres restrykcji wobec podmiotów zajmujących się dzierżawą, sprzedażą, wypożyczeniem statków przeznaczonych do budowy gazociągu Nord Stream 2, jak również wobec firm zajmujących się ubezpieczeniem i reasekuracją tego projektu.

IGP&I/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Amerykanie uderzą sankcjami atomowymi w Nord Stream 2?