Nord Stream 2 dalej nie może zbankrutować

8 września 2022, 06:00 Alert

Operator gazociągu Nord Stream 2 dalej nie bankrutuje pomimo zamrożenia projektu w Niemczech bo sąd w Szwajcarii udzielił mu moratorium na płatności.

Wyjście Nord Stream 2 na ląd w Niemczech. Fot. Gas for Europe
Wyjście Nord Stream 2 na ląd w Niemczech. Fot. Gas for Europe

Sąd w kantonie Zug, w którym jest zarejestrowany Nord Stream 2 AG, zawiesił płatność pożyczek tej firmy na cztery miesiące na jej żądanie. Decyzja będzie obowiązywać od 10 września 2022 roku do 10 stycznia 2023 roku. To drugie zawieszenie po majowym, które nastąpiło przez fakt, że Niemcy zawiesili certyfikację gazociągu Nord Stream 2 w lutym 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę. Zamrożenie spowodowało zwolnienie wszystkich pracowników.

Niemcy rozważają wykorzystanie lądowej infrastruktury Nord Stream 2 do dostaw LNG z planowanego pływającego gazoportu FSRU w Lubminie w pobliżu wyjścia tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia na ląd. Jednakże w dobie kryzysu energetycznego pojawiają się także zwolennicy otwarcia Nord Stream 2 pomimo dalszej agresji rosyjskiej na Ukrainie w celu pozyskania dodatkowego gazu z Rosji i obniżenia cen. Rosjanie zatrzymali dostawy przez Nord Stream 1, domagając się zniesienia sankcji zachodnich.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2: od Jamału do Ust-Ługi (ANALIZA)