Financial Times przekonuje, że ewentualne porzucenie Nord Stream 2 zmusiłoby Niemcy do wypłaty rekompensat firmom zaangażowanym w sporny projekt, jak niemiecki Uniper. Zdania na ten temat są jednak podzielone.
– Rząd niemiecki musiałby prawdopodobnie przekazać miliardy w rekompensatach, jeśli zablokuje Nord Stream 2 – czytamy w FT. Gazeta przekonuje, że rząd Angeli Merkel będzie bronił tego projektu pomimo rosnącego sprzeciwu w parlamencie, w którym rośnie grono jego krytyków.
– Wielu lobbystów Gazpromu, po pojawieniu się pomysłów nałożenia sankcji europejskich na budowę Nord Stream 2, zaczęło tworzyć narrację o „śnieżnej kuli pozwów i finansowych roszczeń” ze strony Nord Stream 2 AG oraz wielu europejskich podwykonawców projektu, którzy utracą zlecenia warte setki milionów euro – pisał Alan Riley na łamach BiznesAlert.pl. Przypomina, że rekompensaty powinny być wpisane do umowy o współpracy finansowej firm europejskich z Gazpromem odpowiedzialnym za projekt za pośrednictwem spółki Nord Stream 2 AG. – szansa powodzenia wniosków o odszkodowania wobec państw nakładających sankcje, wykorzystując sądy w tych krajach, jest minimalna. Zaskarżenie UE zgodnie z zapisami KE również nie przyniesie Gazpromowi pozytywnego rezultatu – tłumaczył prawnik.
Financial Times/Wojciech Jakóbik
Riley: Europa nie musi się obawiać pozwów za zatrzymanie Nord Stream 2