Budowa Nord Stream 2 jest owiana tajemnicą w oczekiwaniu na nowe sankcje USA

18 lutego 2021, 07:00 Alert

Barka Fortuna kontynuuje budowę spornego Nord Stream 2 na wodach duńskich na południe od wyspy Bornholm. Amerykanie określą czy i kiedy zostanie ona objęta sankcjami razem z innymi podmiotami zaangażowanymi w ten projekt.

Barka Fortuna
Barka Fortuna. Fot. Vasily Matveev/MarineTraffic

Fortuna buduje Nord Stream 2 na wodach duńskich i może skończyć dopiero latem, jeżeli nie zostanie wsparta przez statek Akademik Czerski, który nie bierze na razie udziału w pracach. Spółka Nord Stream 2 AG odpowiedzialna za budowę odmawia komentarza na temat szczegółów budowy zapytana przez S&P Global Platts.

Może tak być, bo w USA rośnie presja na realizację zapisów ustawy budżetowej NDAA 2021. Kongresmeni obu partii domagają się od Waszyngtonu publikacji listy podmiotów objętych sankcjami za wsparcie Nord Stream 2 zgodnie z ustawą PEESCA nowelizującą restrykcje w 2021 roku, o czym informował BiznesAlert.pl.

Politycy domagający się od administracji USA działania w sprawie sankcji przedstawili listę podmiotów, które ich zdaniem powinny podlegać sankcjom. Znalazły się na niej Fortuna i Akademik Czerski, a także kilkanaście statków pomocniczych zaangażowanych w budowę Nord Stream 2 na różnych etapach prac od początku 2021 roku. Politycy bazowali na otwartych danych na temat przemieszczania się statków.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapewniła 16 lutego, że Waszyngton nie zmienił stanowiska w sprawie Nord Stream 2 i uważa go za „złą propozycję dla Europy”. Zamierza dalej monitorować prace na rzecz ukończenia oraz certyfikacji gazociągu i określić możliwość zastosowania sankcji. Zastrzegła, że sankcje to tylko jedno z wielu dostępnych narzędzi, o których USA będą rozmawiać wspólnie z sojusznikami i partnerami.

Neftegaz.ru/S&P Global Platts/Biały Dom/Wojciech Jakóbik

Kongresmeni upominają się o czarną listę i sankcje USA wobec Nord Stream 2