Flota Gazpromu do budowy Nord Stream 2 jest już na Bałtyku

6 lipca 2020, 11:30 Alert

Dwa statki zaopatrzeniowe Ostap Szeremeta oraz Iwan SIdorenko, które od 15 maja znajdują się w drodze z dalekowschodnich portów Federacji Rosyjskiej, wpłynęły na Morze Bałtyckie. Oba statki będą zaangażowane w budowę Nord Stream 2.

Iwan Sidorenko Gazprom
Statek Gazpromu Iwan Sidorenko fot.Marinetraffic

Zwieranie szyków

Oba statki zostały opisane tutaj.

Jednostki te będą prawdopodobnie świadczyć zadania zaopatrzeniowe na potrzeby statków układaniowych, budujących gazociąg Nord Stream 2. Jednym z ich zadań może być transport rur z portu logistycznego w Mukran do miejsca budowy.

Ostap Szeremeta i Iwan Sideorenko obecnie znajdują się na północ od Bornholmu i kierują się do portu w Królewcu. Zgodnie z danymi podanymi w systemie AIS, obie jednostki dotrą do portu docelowego siódmego lipca.

Po dotarciu do Królewca statki uzupełnią zapasy i prawdopodobnie przepłyną do niemieckiego Mukran. Budowa jednak nie zacznie się szybciej niż na początku września, ze względu na wymogi środowiskowe zawarte w pozwoleniu wydanym przez Duńską Agencję Energii. Akademik Czerski oraz barka Fortuna są w trakcie przygotowań do budowy w porcie Mukran.

W sąsiedztwie obu statków Gazpromu płynie Duży Okręt Zwalczania Okrętów Podwodnych Wiceadmirał Kułakow, który zmierza do Sankt Petersburga na paradę morską z okazji dnia zwycięstwa.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy flota Gazpromu płynie na odsiecz Nord Stream 2? (FELIETON)