Dania: Nie ma planów budowy offshore na szlaku Nord Stream 2. Póki co

29 października 2018, 06:50 Alert

Budowa farm wiatrowych na wodach Danii mogłaby potencjalnie zagrozić terminowemu ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 krytykowanego przez Polskę. Na razie nie ma jednak takich planów. 

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl
Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Trwają konsultacje Nord Stream 2 w Danii

Duńska Agencja ds. Energii rozpoczyna konsultacje środowiskowe w sprawie trasy alternatywnej Nord Stream 2 na północ od duńskiej wyspy Bornholm. Portal BiznesAlert.pl zapytał Duńczyków o szczegóły wniosku i raportu oddziaływania na środowisko spółki ubiegającej się o zgodę na poprowadzenie Nord Stream 2 po alternatywnej trasie północnej w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii.

Duńska Agencja ds. Energii rozpoczyna konsultacje środowiskowe w sprawie alternatywnej trasy Nord Stream 2 na północ od duńskiej wyspy Bornholm. Raport oddziaływania na środowisko dotyczący północno-zachodniej trasy Nord Stream 2 jest teraz publicznie dostępny, a komentarze w tej sprawie można zgłaszać do 12 grudnia 2018 roku. Duńska Agencja ds. Energii zorganizuje publiczne wysłuchanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko 14 listopada o godzinie 17.00 w hotelu GSH w Rønne na wyspie Bornholm. Konsultacje publiczne dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedstawionej przez Nord Stream 2 AG potrwają do 12 grudnia 2018 roku. Po zakończeniu konsultacji rozpatrzone zostaną otrzymane odpowiedzi istotne dla projektu.

Jakóbik: Opóźnienie Nord Stream 2 o rok?

Zainteresowane władze i organizacje mogą od teraz słać uwagi lub zadać duńskiemu Urzędowi ds. Energii pytania na temat duńskiej oceny oddziaływania na środowisko trasy północno-zachodniej Nord Stream 2.

Duńska Agencja ds. Energii otrzymała 10 sierpnia 2018 roku wniosek Nord Stream 2 AG, spółki realizującej projekt gazociągu o tej samej nazwie. Spółka zwróciła się o zgodę na poprowadzenie magistrali przez duński szelf kontynentalny poza duńskimi wodami terytorialnymi na Morzu Bałtyckim. Trasa alternatywna jest dłuższa i droższa, ale pozwoli Gazpromowi ominąć ryzyko duńskiego weta w sprawie pierwotnego szlaku, które jest możliwe na mocy prawa uchwalonego w ubiegłym roku. Nord Stream 2 AG uzyskała analogiczne zezwolenia w Rosji, Finlandii, Szwecji i Niemczech.

 

Nowa trasa Nord Stream 2 ma ominąć opór Danii. Budowa opoźniona o rok?

Na razie nie będzie offshore na trasie Nord Stream 2

Rzecznik Duńskiej Agencji ds. Energii Ture Falbe-Hansen pytany o to, czy na trasie alternatywnej Nord Stream 2 przez terytorium Danii planowane są obecnie morskie farmy wiatrowe, powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów. Obszar na południowy zachód od Bornholmu jest zarezerwowany dla przyszłych dużych morskich farm wiatrowych. Został on zidentyfikowany przez rząd Danii. – W tej chwili nie ma konkretnych planów wykorzystania tego obszaru – przyznał. Pytany jednak o to, czy morskie farmy wiatrowe i projekty gazowe mogą funkcjonować obok siebie, odpowiedział, że będzie to zależało od danego projektu farmy wiatrowej i działań związanych z gazociągiem.

Sawicki: Czy offshore opóźni Nord Stream 2?

Natura 2000 a Nord Stream 2

W odpowiedzi na pytanie o to, na jakiej podstawie prawnej zostanie oceniony wniosek Nord Stream 2 AG, Falbe-Hansen podkreślił, że główna konstrukcja rurociągów na duńskim szelfie kontynentalnym służąca do przesyłu węglowodorów wymaga pozwolenia na mocy art. 4 ust. 1 ustawy o szelfie kontynentalnym i niektórych instalacjach rurociągów w wodach terytorialnych, na budowę rurociągów służących transportowi gazu, ropy i chemikaliów o średnicy przekraczającej 800 mm i długości większej niż 40 km, które może być udzielone tylko na podstawie raportu oceny oddziaływania na środowisko.

W odniesieniu do międzynarodowych obszarów ochrony przyrody Natura 2000 należy przedstawić ocenę skutków przygotowaną w ramach niniejszego raportu oceny oddziaływania na środowisko, z wyraźnym wskazaniem, które części raportu zawierają ocenę skutków.

Pytany o ewentualny wpływ na decyzję duńskiego urzędu faktu, że obszar Rønne Banke, który znajduje się na proponowanej trasie Nord Stream 2, jednocześnie należy do obszaru Natura 2000, rzecznik powiedział, że ta kwestia została poruszona w ocenie oddziaływania na środowisko i będzie przedmiotem konsultacji.

Bartłomiej Sawicki

Buzek: Nord Stream 2 jest opóźniony o rok. Może go objąć dyrektywa gazowa