AlertEnergetykaGaz.

Niemieccy aktywiści proponują okrągły stół w sprawie Nord Stream 2

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Niemiecka organizacja E3G proponuje plan wprowadzenia moratorium na budowę Nord Stream 2 do czasu zwołania międzynarodowego szczytu na jego temat i dyskusji ekspertów na temat możliwego rozwiązania sporu wokół tego projektu.

Brick Medak i Felix Heilmann z think tanku ekologicznego E3G proponują plan stopniowego pozyskania konsensusu w sprawie projektu spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec będącego celem sankcji USA. Amerykanie rozważają uwzględnienie firm niemieckich na liście restrykcji.

E3G uważa, że Niemcy mogą skazać się obroną Nord Stream 2 na izolację oraz użycie tego tematu w grach politycznych między USA i Rosją. Uważa, że forsowanie tego projektu zabiera rządowi Angeli Merkel czas, który mógłby poświęcić na promocję transformacji energetycznej, czyli odejścia od paliw kopalnych, wśród których jest także gaz, który ma docierać przez sporny gazociąg.

Organizacja ta proponuje szczyt z udziałem głównych podmiotów zaangażowanych w spór o Nord Stream 2. Wymienia w tym kontekście USA, Rosję, Ukrainę, kraje Europy Środkowej niewymienione z nazwy, firmy zaangażowane w ten projekt i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. E3G uważa, że organizatorem tego szczytu powinna być Angela Merkel. Jej zdaniem będzie to okazja do rozwoju współpracy w polityce energetyczno-klimatycznej z USA oraz wymuszenia na Rosji zwolnienia więźniów politycznych jak Aleksiej Nawalny przed ewentualną zgodą na Nord Stream 2.

E3G domaga się powołania międzynarodowej komisji ekspertów mających przedstawić raport na temat wpływu Nord Stream 2 na politykę energetyczno-klimatyczną, który mógłby stać się podstawą do prac nad stworzeniem transatlantyckiego kontraktu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego proponowanego przez niektórych polityków niemieckiej partii rządzącej jak Norbert Roettgen. Alternatywa to zdaniem Medaka i Heilmanna układ o wzroście dostaw LNG z USA do Niemiec w zamian za zgodę na rozpoczęcie pracy Nord Stream 2 zwiększający zależność Europy od gazu.

Der Tagesspiegel/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Polska zagra przeciwko Nord Stream 2 w pierwszej lidze?


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X