Nadzieja Nord Stream 2 zostaje w Azji

10 lutego 2020, 07:00 Alert
Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG
Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG

Statek Akademik Czerski stacjonujący dotąd w porcie Nachodka udał się do Singapuru. Rosjanie wiązali z nim nadzieję, na samotne ukończenie projektu Nord Stream 2 doświadczonego problemami przez sankcje USA.

Akademik Czerski ma się znaleźć w Singapurze 22 lutego. Rosjanie liczyli na to, że po kilkumiesięcznej podróży na Morze Bałtyckie mógłby pozwolić na ukończenie odcinka spornego gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich. Szwajcarski wykonawca projektu Allseas opuścił budowę po tym, jak Amerykanie zapowiedzieli wprowadzenie sankcji wobec podmiotów odpowiedzialnych za jego konstrukcję.

Omawiany statek pracowałby wolniej od jednostek Allseas. Rosjanie rozważali jednak wsparcie go dodatkowymi jednostkami, jeżeli Duńczycy zgodziliby się na takie rozwiązanie. Wciąż jednak nie ogłosili decyzji w tej sprawie.

Kreml przyznaje, że Nord Stream 2 będzie opóźniony. Nie powstał zgodnie z planem do końca 2019 roku. Prezydent Władimir Putin wspomniał o możliwości jego ukończenia do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Tercet megaprojektów Kremla to nadal polityka, nie biznes (ANALIZA)