Szynkowski vel Sęk: Nord Stream 2 jak Pakt Ribbentrop-Mołotow

28 sierpnia 2019, 06:30 Energetyka

– Mamy możliwość, by w tę ważną rocznicę zwrócić uwagę na Polskę, na prawdę historyczną, która była relatywizowana. To będzie okazją do tego, by bronić Polski przed szkalowaniem, przed fałszowaniem historii – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wizyta Trumpa w Warszawie

Prezydent USA Donald Trump będzie gościł w naszym kraju w dniach 31 sierpnia – 2 września. Weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w czasie wizyty Donalda Trumpa można spodziewać się jego publicznego wystąpienia. Szymon Szynkowski vel Sęk uważa, że dzisiaj związki Polski i USA są bliskie, jak nigdy dotąd.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – na pl. Piłsudskiego – obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – Donald Trump wygłosi przemówienie.

2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w cztery oczy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z amerykańskim prezydentem spotka się premier Mateusz Morawiecki.

– Ponieważ prezydent USA Donald Trump tak blisko współpracuje z prezydentem Andrzejem Dudą i Stany Zjednoczone łączą z Polską tak bliskie relacje, dzięki temu mamy możliwość, aby w tę ważną, tragiczną rocznicę zwrócić uwagę świata na Polskę, ale też na fakty historyczne – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, „dzisiaj związki Polski i Stanów Zjednoczonych są bliskie, jak nigdy dotąd i te związki są oparte na bardzo konkretnych podstawach”. Zaznaczył, że chodzi tu o kwestie wspólnego budowania systemu bezpieczeństwa, współpracę energetyczną i gospodarczą.

Ocenił, że udział amerykańskiego prezydenta oraz przedstawicieli władz innych państw na uroczystościach organizowanych 1 września będzie dobrą okazją, by „bronić prawdy historycznej”.

– Tym razem będzie tak, że 20 przywódców innych państw, kilkadziesiąt delegacji zagranicznych, ponad 250 gości z całego świata tutaj obecnych, będzie okazją do tego żeby bronić Polski przed szkalowaniem na świecie, co niestety jeszcze się zdarza, przed fałszowaniem historii – stwierdził Szynkowski vel Sęk.

Nord Stream 2 jak Pakt Ribbentrop-Mołotow

Wiceszef MSZ wskazał też, że podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy na Westerplatte gościł prezydent Rosji Władimir Putin, władze Polski wiązały z tą wizytą „fałszywe nadzieje”. – Pewna naiwność panowała w naszych relacjach z Rosją – dodał.

Jak mówił, ówczesne przemówienie Putina na Westerplatte „zrelatywizowało pewne zawarte porozumienia” oraz wskazało na krytyczną ocenę Rosji paktu Ribbentrop-Mołotow. Jednak – jak podkreślił – później przystąpiono do budowy gazociągu Nord Stream 2, który, jeśli chodzi o państwa współpracujące, mógł przypominać współpracę Rosji i Niemiec sprzed lat. – Gazociąg omijający Polskę, państwa bałtyckie, to właśnie takie porozumienie ponad głowami – oznajmił Szynkowski vel Sęk.

Według niego, gdyby nie silny sojusz Polski i USA, sprawa Nord Stream 2 „byłaby już przesądzona”. – Sytuacja ws. protestu przeciw budowie Nord Stream 2 nie jest beznadziejna właśnie dzięki sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Ribbentrop i Mołotow użyliby dziś Nord Stream 2 (FELIETON)